09/24/2021 - جمعه 2 مهر 1400

پارکینگ شهری در اروپا

1393/1/1 610 تجربه هاوگزارش های موضوعی-سازمان نوسازی(اداره پژوهش) rating
image

 

 شناسنامه گزارش موضوعی

تهیه کننده : سازمان نوسازی شهر تهران، اداره پژوهش و توسعه

سال تهیه :1393

کلیدواژه‌: پارکینگ 

 

«پارکینگ شهری در اروپا؛ گزارش نهایی» یکی از بروندادهای پروژه­ی اتحادیه­ ی اروپا تحت عنوان INTERREG IIIC می ­باشد که ماحصل همکاری 9 منطقه و حوزه­ ی شهری مختلف از سرتاسر اروپاست که به بحث، تجزیه و تحلیل و کار بر روی معضلات پارکینگ شهری علاقمندند. هدف غایی این پروژه، تجزیه و تحلیل وضعیت پارکینگ در شهرهای مختلف با دیدی ژرف­نگر است، تا به بهترین و موفق­ترین نمونه ­ها در این زمینه دست یافته و مفاهیمی جدید برای حلّ مشکلات پارکینگ شهری تولید کنند. پروژه­ی «پارکینگ شهری در اروپا» بر اساس مطالعاتی که صورت داده است، بدین نتیجه رسیده که در مدیریت فضاهای پارکینگی در سطح شهر، عمدتاً هشت عامل کلیدی نقش بسزائی بر عهده دارند؛ بر این اساس، عوامل مزبور شامل قانون­گذاری، سیاستگزاری یا برنامه ­ریزی، تأمین منابع مالی، تغییر نگرش و ذهنیت، روابط یا ارتباطات عمومی، تکنولوژی ­های کامپیوتری ـ مخابراتی و جدید، سیستم­ ها یا استراتژی­ های مدیریت پارکینگ، و ساخت و ساز و معماری می­باشد.در این سند، نمونه­ های موفقی که مدّ نظر بوده، در قالب هشت عنصر کلیدی مذکور و مبتنی بر موضوعات عام مورد نظر سند معرفی شده­اند.

هر یک از نمونه­ های ذکر شده در این قسمت به دنبال آن بوده­اند که:

-     مُد حمل و نقل را تغییر دهند؛ بدین معنا که استفاده از فرم ­های پاک­ تر تردد نظیر پیاده ­روی، دوچرخه­ سواری، حمل و نقل عمومی (مثلاً سهم حمل و نقل عمومی از60 درصد فعلی به 80 درصد برسد) و ... را جایگزین استفاده از خودروهای شخصی کنند.

از رفتارهای غیرقانونی بکاهند؛ این رفتارها شامل پارک غیرقانونی و عدم پذیرش قوانین پارک و ... می­باشد.

-    موضوع پارکینگ ساکنان و سایر گروه ها را متناسب با شرایط متفاوت هر یک از آنها مدنظر قرار دهند.

-     به منظور بهره برداری بهینه از انواع پارکینگ ها، مدیریت آن ها را به شرکت و یا سازمان ویژه این کار واگذار نمایند.


با وجود آنکه در برخی شهرها با تبدیل زیر میادین و خیابان ها به پارکینگ های عمومی بخشی از نیازها در این زمینه تأمین شده است، اما این سند به روشنی بیان می­کند که نیازهای مربوط به پارکینگ به جای ساخت پارکینگ های جدید، باید از طریق یکپارچگی و کارآمدی شبکه حمل و نقل، خدمات پارک خودرو و ادامه سفر و امکانات تکنولوژیکی برای رزرو و پرداخت هزینه­ های محل پارک، صورت گیرد. علاوه بر این شهرداری هزینه­ های سنگینی برای پارک خودرو در سطح شهر قرار داده است تا شهروندان بیشتر به حمل و نقل عمومی روی بیاورند.