10/18/2021 - دوشنبه 26 مهر 1400

پنجاه و ششمین جلسه کمیته خدمات و زیرساخت ستاد بازآفرینی پایدارکلانشهر تهران برگزار شد

1400/4/21 133 اخبار اختصاصی سازمان , ستاد بازآفرینی شهر تهران rating
image

 پنجاه و ششمین جلسه کمیته خدمات و زیرساخت ستاد بازآفرینی پایدارکلانشهر تهران با هدف بررسی میزان تحقق مصوبات پیشین در منطقه 19 برگزار شد.

 پنجاه و ششمین جلسه کمیته خدمات و زیرساخت ستاد بازآفرینی پایدارکلانشهر تهران به ریاست چراغعلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران و با حضور نژاد بهرام عضو شورای اسلامی شهر تهران، توکلی شهردار منطقه ۱۹ ، حاجی علی اکبری دبیرستاد بازآفرینی پایدارکلانشهر تهران و مدیران تعدادی از دستگاه های مرتبط  در شهرداری منطقه 19 به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد.

این جلسه با موضوع بررسی میزان تحقق مصوبات و پروژه های جلسه قبل کمیته خدمات و زیرساخت ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران ازجمله تفکیک مسیر جمع آوری آب های سطحی و فاضلاب شهری، نصب شیرهای هیدرانت آتش نشانی، فاضلاب گلسار ، جمع آوری تأسسیسات معارض شرکت توزیع برق در کانال های آب های سطحی و ... مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت

عبدالرضا چراغعلی گفت: شهرداری جزو دستگاه هایی است که کوچکترین خلل در خدمت رسانی این دستگاه، بدون شک چالش های بزرگی برای شهروندان به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به مشکلات و موضوعات مرتبط با این منطقه ، خواستار توجه بیشتر به مسائل و موضوعات آن نسبت به سایر مناطق و افزایش نگاه های استانی به این منطقه شد.

این مقام مسئول درخصوص مسائل مطرح شده در این جلسه از جمله جابجایی تیرهای برق در محلات بافت فرسوده بیان کرد: بخش قابل توجهی از این جابجایی ها انجام شده و الباقی نیز باید با همکاری اداره برق جابجا شود.

به گفته چراغعلی بحث تصفیه خانه فیروزبهرام نیز پروژه عظیمی است که بزودی به بهره برداری می رسد و نیاز است درصورت امکان سهمی هم برای منطقه 19 قائل شوند تا بخش زیادی از مشکلات شبکه فاضلاب آن حل شود؛ درغیر اینصورت ضرورت دارد تا با کمک به تکمیل پروژه تصفیه خانه میدان میوه و تره بار این موضوع مرتفع شود.

زهرا نژاد بهرام با اشاره به وضعیت و رشد مثبت تصفیه خانه های ایجاد شده در شهر تهران نسبت به سایر شهرها اعلام کرد: با توجه به زمانبر بودن و بودجه سنگین احداث تصفیه خانه جدید در شهر آفتاب، ضرورت دارد تا ضمن ایجاد تصفیه خانه های محلی به عنوان پروژه های توسعه محله ای، امکان سنجی اتصال شبکه فاضلاب منطقه 19 به تصفیه خانه فیروزبهرام نیز صورت گیرد.

وی همچنین، خواستار پیگیری ارتقاء وضعیت روشنایی این محلات برای افزایش ایمنی و سهولت تردد شهروندان و نیز پیگیری برای جابجایی و تعویض تیرهای برق باقیمانده شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران درخصوص مشکل نوسازی شبکه آب و تکمیل اتصال به شبکه فاضلاب در محدوده ناحیه 3 این منطقه به شرایط توپوگرافی خاص منطقه و نفوذ ناپذیر بودن خاک آن اشاره کرد و گفت: در حال حاضر خاک این محدوده به اشباع کامل رسیده و راهکار اجرایی آن ایجاد شبکه فاضلاب برای انتقال آب به بیرون است که با توجه به عدم پیشرفت احداث تصفیه خانه در این منطقه، راه حل پیشنهادی راه اندازی تصفیه خانه های محلی و اولویت قرار دادن این موضوع است.

علی اکبری در رابطه با ساماندهی خلازیر نیز اضافه کرد: این موضوع می تواند گامی برای بازآفرینی شهر تهران باشد اما نه تنها یک فرصت بلکه مسئله ای آسیب زا برای شهر تهران شده است. درهمین راستا برای بازآفرینی این محدوده 750 هکتاری تصمیماتی اخذ شده که با توجه به مسائل متعدد این محدوده، حل آن نیاز به راه حل های مقطعی هم دارد.

علی توکلی شهردار منطقه 19 نیز در این جلسه درخصوص پروژه احداث تصفیه خانه میدان مرکزی میوه و تره بار، بیان کرد: با پیگیری های انجام شده بعد از 27 سال عملیات عمرانی احداث این تصفیه خانه امکانپذیر شد که تکمیل سریع آن نیاز به تأمین نقدینگی دارد.

شهردار منطقه 19 با اشاره به موضوع ساماندهی خلازیر افزود: مطالعات مربوط به این موضوع توسط مشاور سازمان نوسازی صورت گرفته و در حال حاضر نیز به منظور طرح و تصویب به کمیسیون ماده 5 ارسال شده است. 

توکلی در تشریح اقدامات اجرایی برای ساماندهی این محدوده بیان کرد: جمع آوری شیطان بازار با استقرار بیش از 150 نیرو طی پنجشنبه و جمعه هر هفته، مقابله با آتش افروزی ها و تعطیلی نزدیک به 40 گاراژ و استقرار نیروهای شهرداری در ساعات شب، احداث ایستگاه آتش نشانی و ... از جمله فعالیت های انجام شده برای ساماندهی خلازیر است اما در حال حاضر به لحاظ قانونی مشکلاتی در صدور مجوزهای لازم برای انشعابات و دیگر خدمات بصورت رسمی به این محدوده وجود دارد.