09/10/1400 - چهارشنبه 10 آذر 1400

اولین اپلیکیشن اطلاع ‌رسانی و مشارکت‌جویی دفاتر توسعه محلی راه اندازی شد

1400/2/22 148 معاونت نوسازی و توسعه محلی rating
image
دفتر توسعه محلی شهید اسدی، صفا و زاهد گیلانی واقع در ناحیه یک منطقه 13 شهرداری تهران، با هدف جلب مشارکت شهروندی و افزایش سرمایه های اجتماعی ناشی از رضایت و اعتماد مردمی در راستای برنامه‌های سالانه خود، اقدام به تولید اپلیکیشن خبر رسانی، آگاهی بخشی و مشارکت‌جویی با عنوان "محله من" کرد.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، این اپلیکیشن در راستای تقویت و گزارش برنامه های سه‌گانه سال 1399 دفتر و در بخش‌های "موزه محلی" ، "کارگروه معلولین"، "بهسازی محیطی خرد مقیاس" ، " نمونه اقدامات کم توانان جسمی "، " پک شهروندی" ،" محله آماده" و "اشتراک‌گذاری مضامین و عکس‌ها "  تولید شده است.

در بخش "موزه محلی" با گزارش اقدامات دفتر توسعه محلی و فراخوان‌های مربوطه در خصوص جمع‌آوری اشیا و عکس‌های قدیمی و خاطره‌برانگیز از محله صفا، به تقویت برنامه احداث موزه محلی اهتمام ورزیده شده است. اهالی می توانند در قسمت "ارسال مضامین و عکس‌ها " با انتخاب موضوع موزه محلی به ارسال عکس از طریق اپلیکیشن اقدام نمایند.

در راستای برنامه بهسازی محیطی فضاهای عمومی برای کم توانان‌های جسمی و معلولین، دو بخش تحت عنوان "کارگروه معلولین و "نمونه اقدامات کم توانان جسمی" برای اپلیکیشن در نظر گرفته شده که در بخش "کارگروه معلولین"، با تنظیم فرم ارائه شده، علاوه بر عضوگیری برای کارگروه معلولین از طریق اپلیکیشن، سایر اهالی می‌توانند نقاط نیازمند مناسب‌سازی محیطی برای معلولین را به انضمام عکس از گالری و دوربین به دفتر توسعه محلی معرفی کنند. با گزارش نقاط نیازمند به مدیریت شهری، توسط تیم دفتر توسعه محلی و پیگیری اقدامات انجام شده در این راستا، گزارش و خبرهای مربوطه از طریق بخش "نمونه اقدامات کم‌توانان جسمی" به اطلاع اهالی می رسد.

"پک شهروندی" برنامه و ایده نوینی از دفتر توسعه محلی است که با هدف هماهنگی و به کارگیری گفتمان مشارکتی میان سه بخش نهاد عمومی، خصوصی و مردمی ،به دنبال اخذ مشوق های لازم جهت تهیه و تکمیل پک است. در راستای اطلاع رسانی و مشارکت‌جویی در تقویت برنامه پک شهروندی دو بخش مجزا "پک شهروندی" و "محله‌آماده" در اپلیکیشن گنجانده‌شده است. در بخش "پک شهروندی" ،با تامین محتوای اطلاع‌رسانی و فراخوان‌های جذب مشارکت به شرح اقدامات دفتر پرداخته می‌شود و در بخش" محله آماده " خروجی کارگاه‌های آموزش شهروندی با موضوع مقابله با بحران نیز در اپلیکیشن بارگذاری می‌شودد.

تیم دفتر توسعه محلی در بخش "بهسازی محیطی خرد مقیاس" به معرفی پروژه‌های بهسازی محیطی پیش‌بینی شده و یا اجرا شده توسط دفتر توسعه محلی نظیر بهسازی پاتوق‌ها و یا کوچه ها پرداخته است. سایر بخش‌های "تماس با ما" و  "ارسال مضامین و عکس‌ها " نیز با هدف تسهیل ارتباط اهالی محلات هدف با دفتر توسعه محلی  درنظر گرفته شده‌اند.