06/05/2020 - جمعه 16 خرداد 1399

آغاز ساخت ۳۵۰۰ واحد مسکن امید در زمین‌های شهرداری از فروردین ۹۹

1398/6/12 137 اخبار اختصاصی سازمان rating
image

اراضی قابل توجهی که در اختیار دولت و شهرداری بودند شناسایی شده اند و پیگیری تحویل آن ها جهت اجرای برنامه بازآفرینی شهری امید آغاز شده است.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران و به نقل از شهرنوشت، طرح مسکن امید در قالب بازسازی واحدهای مسکونی بافت های فرسوده و اجرای طرح های محرک بازآفرینی شهری در دولت تدبیر و امید اجرایی شد و در این راستا در حال حاضر ۱۰۰ هزار واحد مسکونی محله ای در کشور برای بازآفرینی هدف گذاری شده اند.

کیوان خلیجی معاون هماهنگی و امور مناطق سازمان نوسازی شهر تهران در گفتگو با خبرنگار شهرنوشت، درباره شناسایی اراضی در اختیار دولت و شهرداری و پیگیری تحویل آن‌ها جهت اجرای برنامه بازآفرینی شهری امید گفت: دولت‌ها در دوره های گذشته تاکیدشان بر تامین مسکن خارج از فضای شهری بود که نمونه آن مسکن مهر است.

وی افزود: دکتر روحانی از ابتدا به این موضوع انتقاد داشت و هدف دولت را بر بازآفرینی بافت فرسوده قرار داد. ایده آل رئیس جمهوری این بود که ما در کشور زمین های بلاتکلیف دولتی زیاد داریم، می توانیم با سرمایه گذار بخش خصوصی مشارکت و در آن جا ساختمان سازی کنیم؛ سپس خانه را به جای خانه بدهیم. یعنی شهروندان از بافت فرسوده بیایند اینجا و در گام بعد، خانه های فرسوده واگذاری شده، تخریب و نوسازی شود.

معاون هماهنگی و امور مناطق سازمان نوسازی بافت فرسوده در ادامه گفت: در دوره مدیریت دکتر نجفی بر شهرداری تهران، جلسات با دولت شروع شد. مهمترین بحث هم این بود که این زمین های دولتی که قابلیت واگذاری دارد و عمدتا خالی است، کجاست.

خلیجی افزود: از این زمین ها آمار دقیق و مشخصی وجود نداشت، زیرا دستگاه ها خودشان زمین ها را مدیریت می کردند و زیاد راغب هم نبودند که زمین ها را در اختیار این طرح قرار دهند.

وی گفت: با این حال ما حدود 76 قطعه زمین شناسایی کردیم که عمدتا متعلق به آموزش و پرورش، بنیاد، وزارت نیرو و... بود. خودمان هم به عنوان شهرداری تهران 13 قطعه زمین معرفی کردیم.

 

اسکان شهروندان ساکن منطقه طرح، در مسکن های امید

خلیجی در ادامه گفت: در سال 97 آیین نامه اجرایی برای حمایت از مشارکت کنندگان در این طرح نوشته شد و کار به اجرا رسید.

وی گفت: ایده اولیه این بود که زمین داخل این بافت‌های دولتی بارگذاری شود و بعد جابه جایی صورت بگیرد. یعنی شهروندان ساکن ساختمان‌هایی که داخل بافت فرسوده است در این خانه ها مستقر شوند و بعد بافت فرسوده را نوسازی کنند.

معاون هماهنگی و امور مناطق سازمان نوسازی شهر تهران توضیح داد: اما به هر حال ممکن است این طرح مورد اقبال ساکنان بافت فرسوده قرار نگیرد و آن ها راغب به جا به جایی نباشند، به همین دلیل این ایده در خلال طرح تلطیف شد. در واقع قرار شد آن هایی هم که ملکشان در معبر یا طرح قرار دارد و اجازه خرید، فروش یا ساخت و تعمیرات ندارد بیایند و ملک شان را با این خانه ها جابه جا کنند؛ آن هم با ساز و کار تشویقی.

وی با اشاره به افتتاح اولین طرح مسکن امید تهران در منطقه 18 شامل324  واحد مسکونی و 63 واحد تجاری در 9 بلوک در مجاورت بافت فرسوده منطقه 18 شهر تهران گفت: ما از این مجموعه برای جابه جایی پلاک هایی در محور زینبیه در منطقه 18 و طالقانی در منطقه 19 استفاده می کنیم و با جابه جایی برخی واحدها توانستیم به توسعه معابر و فضای سبز در این منطقه کمک کنیم.

خلیجی تاکید کرد: ما تا امروز برای 3500 واحد مسکونی قرارداد بستیم. شرکت های مختلف هم برای سرمایه گذاری پای کار آمده اند.

 

به لیست 14گانه زمین های دولتی رسیده ایم

معاون هماهنگی و امور مناطق سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این مطلب که در حال حاضر ما به لیست 14تایی زمین های دولتی رسیده ایم، گفت: رئیس جمهوری دستور داده تا در این زمین ها بارگذاری صورت بگیرد.

وی با تاکید بر این مطلب که ما داریم برای هر چه سریع تر اجرایی کردن کار تلاش می کنیم، افزود: در عین حال برنامه ما این است که 10درصد از واحدها بسیار ارزان قیمت باشند؛ یعنی واحدهای حدود 28متری که در دنیا به رسمیت شناخته شده است و از این طریق بتوانیم همه قشرها را پوشش دهیم.

خلیجی با اشاره به زمین های شهرداری هم گفت: ما تقریبا 10 پروژه را هم بر روی زمین های متعلق به شهرداری برنامه ریزی کردیم و از سوی دیگر پیگیر هستیم که دولتی ها هم زمین در اختیار ما قرار بدهند.

وی در خاتمه گفت: از این 10 پروژه قرار است 3500 واحد ساخته شود. قراردادها بسته شده و حدود 6ماه هم برای صدور پروانه طول خواهد کشید. تخمین ما این است که از فرودین سال99 عملیات اجرایی شروع شود.