08/15/2020 - شنبه 25 مرداد 1399

تدوین برنامه اقدام مشترک با دولت در 18 محله در راستای بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران

1398/6/12 86 اخبار اختصاصی سازمان , ستاد بازآفرینی شهر تهران rating
image

محمدرضا ابراهیمی، مدیر دبیرخانه ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران در گفتگوی اختصاصی با شهرنوشت به تشریح ساختار و وظایف این ستاد پرداخت.

یادداشت:
اقدامات شهرداری تهران در بافت فرسوده در مدت زمان یک دهه گذشته، در ذهن مدیران این گونه متبادر کرده که جای آن‌ها خالی است و باید به میدان بیایند. قطعا مسئولیت ورود به همه بخش ها با شهرداری نیست.

مجلس شورای اسلامی در سال 89 در قانون حمایت از احیا، ماده 16 ای دارد که برمبنای آن باید سندی ملی برای بافت هایی که در 50 سال گذشته از توسعه معمول شهر باز ماندند، تدوین شود.

 بر همین مبنا، بحث ها، بررسی موضوعات کارشناسی و نشست ها و... برگزار شد و شهریور 93 این تاکید به عنوان «سند ملی بازآفرینی» مصوبه هیئت وزیران گرفت.

تا قبل از این سند همه از «نوسازی شهری» اسم می بردند. در طرح جدید، توجه همه جانبه به مسائلی است که بر مبنای آن 32 دستگاه در شهر تهران متولی آن هستند و شهرداری با این عِده و عُده یکی از این دستگاه هاست. پس مشخص می شود کار چه میزان عظیم، بین رشته ای و بین تخصصی است.

در سند جدید برای این طرح ساختار مشخص دیده شد؛ از سطح ملی شخص رئیس جمهور به عنوان رئیس ستاد تا سطح محله و شهردار محلات. رئیس جمهور در این ساختار به دفتر توسعه محله ای متصل است.

این ساختار از سال 94 شروع به کار کرد. جلسات گذاشته شد و از نمایندگان دستگاه ها دعوت شد. در یکی از جلسات ستاد ملی با حضور رئیس جمهور در بهمن 96 مصوبه ای گذاشته شد که «برنامه ملی بازآفرینی» باید مصوب شود. برای این برنامه نیاز به آیین نامه اجرایی بود که در خرداد سال 97 آیین نامه اجرایی این سند به تصویب هیئت وزیران رسید و قانون شد.

قانون جدید 21 ماده دارد. بر اساس ماده 2 آن، جایی برنامه ملی بازآفرینی تعریف می شود و اعتبار می آید که برنامه بازآفرینی مصوب ستاد استان را داشته باشد. ما این برنامه را در تهران با عنوان «توسعه محله ای» تهیه کردیم. 196 محله موضوعیت فرسودگی دارند. از این تعداد برخی ها کلنی تشکیل دادند و برخی ماهیت برنامه ندارند. در به صورت اولویت لیست 150 محله را تهیه کردیم. در حال حاضر سه منطقه این برنامه را بررسی و ستاد ها را برگزار کرده‌اند. ما در یکی دو ماه آینده به دنبال تصویب همه این موارد سطح منطقه هستیم و بعد ستاد تهران را تشکل خواهیم داد. در واقع برنامه ریزی پایین به بالا در دست انجام است.

این قانون یک ماده 16 هم دارد که آن جا می گوید همه دستگاه ها موظف هستند قسمتی از اعتبارات خود را با اولویت بافت فرسوده هزینه کنند. یعنی تا الان دستگاه ها حضور داشتند و به مردم شهر خدمت می کردند اما بدون تمایز به مردم بافت فرسوده و غیر فرسوده، با تصویب این قانون به دستگاه ها تکلیف شد که اعتبارات را با اولویت این بخش هزینه کند؛ یعنی آب، برق، گاز، فاضلاب و.... و گزارش را به ستاد ارائه دهد.

ما ماده 16 را ملاک عمل قرار دادیم تا بر اساس آن جدولی آماده کنیم که این مورد یک سال زمان برد. باید مطالعه صورت می گرفت. ما از پایین به بالا شروع کردیم. به همه دفاتر توسعه محله گفتم که بررسی ها را انجام دهند و برسند به جدولی اجرایی برای 5 سال آینده.

این موارد اکنون تا حدود زیادی احصا شده است؛ جدول که کامل شود برای دستگاه ها و نهادها ارسال می کنیم. مثلا آموزش و پروش 154 مدرسه دارد که نیاز به مقاوم سازی دارند. شرکت برق 719 تیر در بافت فرسوده دارد که باید جابه جا شود. نوسازی شبکه های فاضلابی و حتی موضوعات غیرکالبدی و سخت افزاری که ویژه کمیته امداد و بهزیستی و وزارت تعاون و... است. ستاد بازآفرینی به دنبال پای کار آوردن همه منابع آن هاست که بعد از این 5 سال بتوانند بگوید این بافت شاخص‌‎هایش این بود و اکنون به این مرحله رسیده است.

الان در صفر موضوع، این زیرساخت ها را آماده کردیم؛ شرایط حال حاضر همه محلات را می دانیم، وظایف دستگاه ها را تا دو ماه آینده در همه حوزه ها می دانیم، و... این برای اقدام مشترک است.

 ستاد استان در سال 96 تشکیل و آن جا 64 محله سهم استان تهران شد. از این 64 محله، 18 محله مربوط به شهر تهران است و با عنوان کلی: تدوین برنامه اقدام مشترک با دولت در 18 محله در راستای بازآفرینی پایدار کلانشهرتهران.

مناطق 12، 15، 17، 19، 16 بیشترین تعداد این محلات را دارا هستند.

بند الف ماده 59 قانون برنامه ششم توسعه می گوید سالی 270 محله باید در کشور بازآفرینی شود. ما شروع خوبی داشتیم؛ همه دستگاه ها را پای کار آوردیم. اهمیت موضوع تبیین شد، داشته ها مشخص شد و حالا همه دستگاه ها در 5 کارگروه گزارش می دهند. رسیدن به این نقطه آرزو بود اما الان رسیدیم و حالا می خواهیم به لحاظ کمی تعداد و سرعت را افزایش دهیم.