06/05/2020 - جمعه 16 خرداد 1399

تأکید بر لزوم افزایش سیاست های تشویقی جهت تحقق سالیانه 10% نوسازی

1398/1/21 3145 اخبار اختصاصی سازمان rating
image
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در برنامه زنده تلویزیونی شبکه خبر تأکید کرد: چنانچه انتظار نوسازی 10% بافت های فرسوده در سال وجود دارد، باید مجموعه گسترده تری از سیاست های تشویقی برای تحقق این مهم در نظر گرفته شود.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، کاوه حاجی علی اکبری ضمن حضور در برنامه زنده روی خط خبر شبکه خبر از رشد 15درصدی صدور پروانه ساخت و ساز در بافت های فرسوده خبر داد.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در این برنامه زنده تلویزیونی با بیان این که در سال گذشته 4 هزار و 110 پلاک در بافت های فرسوده شهر تهران پروانه تخریب و نوسازی گرفته اند که 50 درصد از این پروانه ها بر اساس تجمیع پلاک های ریزدانه بوده است، از رشد 15 درصدی صدور پروانه ساخت و ساز در سال گذشته نسبت به سال 96 و رشد 35 درصدی آن نسبت به سال 95 خبر داد.
علی اکبری افزایش قیمت مسکن در بازار و اعمال سیاست های حمایتی و تشویقی را از جمله عوامل تأثیرگذار در رشد صدور پروانه ساخت و ساز در بافت های فرسوده ذکر کرد و توضیح داد: در سال 97 رشد ساخت و ساز در بافت های فرسوده نسبت به میزان رشد در میانگین شهر بیشتر بوده و این امر نشان می دهد هر وقت سیاست های حمایتی و تشویقی به موقع و صحیح اعمال شود، موجب ترغیب شهروندان برای نوسازی خواهد شد.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که مجموعه متنوعی از مشوق ها توسط شهرداری و دولت برای متقاضیان نوسازی در بافت های فرسوده در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: بر مبنای این سیاست ها، شهرداری عوارضی را از متقاضیان بابت نوسازی در بافت های فرسوده دریافت نمی کند؛ بسته به مساحت پلاک و عرض گذر حداکثر تا یک طبقه تراکم تشویقی اعطا می کند و چنانچه در حین تجمیع، بن بستی وجود داشته باشد که کارکرد خود را از دست دهد، عرصه آن بن بست به صورت رایگان به مالکین واگذار می شود.
وی در خصوص مشوق های دولت، عنوان کرد: دولت نیز با اعطای تسهیلات بانکی ساخت و ساز که در قالب مشارکت مدنی پرداخت می شود و قابل تبدیل به فروش اقساطی است تا 50 میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی کمک می کند و در سال 97 با اعطای تسهیلات مسکن یکم با بهره 6% تمایل شهروندان را برای خرید مسکن در بافت های فرسوده افزایش داده و تأثیر خوبی در رشد ساخت و ساز در بافت های فرسوده داشته است.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به برنامه چهارم توسعه و تصویب نوسازی سالانه 10 درصد از بافت های فرسوده، از نوسازی حدود 5 درصدی بافت فرسوده در تهران در دورانی که بیشترین میزان حمایت ها صورت گرفته و در مجموع میانگین حدود 3% سخن گفت و با بیان این که میانگین نوسازی در کشور بسیار پایین تر از تهران است، تأکید کرد: اگر انتظار نوسازی 10% بافت های فرسوده در سال وجود دارد، باید مجموعه گسترده تری از سیاست های تشویقی برای تحقق این امر در نظر گرفته شود.
علی اکبری خاطرنشان کرد: در بودجه سال های 97 و 98 در تبصره 18، منابع نسبتاً مناسبی برای نوسازی پیش بینی شده است؛ 1500 میلیارد تومان برای تأمین خدمات و 2500 میلیارد تومان برای تسهیلات که اگر محقق شود می توان امید داشت روند نوسازی تسریع گردد.
وی در این باره افزود: از بخش دولت چون تمامی منابع از محل ذخایر صندوق توسعه ملی پیش بینی شده تا به امروز در حد تخصیص رخ داده و محقق نشده است اما شهرداری تهران در سال گذشته حدود 130 میلیارد تومان بابت تخفیف عوارض صدور پروانه و 170 میلیارد تومان بابت تأمین خدمات و زیرساخت در بافت های فرسوده هزینه کرده است.
علی اکبری در ادامه، یکی از اجزای برنامه ملی بازآفرینی را مسکن امید ذکر کرد و گفت: در این طرح دولت و شهرداری اراضی متعلق به خود در مجاورت بافت های فرسوده را در اختیار توسعه گران به منظور ساخت پروژه های مسکونی قرار می دهند و در نهایت سهم خود را به عنوان پشتیبان نوسازی بصورت تهاتر در اختیار مالکینی که املاک آنها در طرح قرار گرفته می دهند تا بتوانند نسبت به بازگشایی معابر، ایجاد فضای سبز و سایر خدمات در محله اقدام نمایند.
دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران یادآور شد: از سال 96 بیش از 10 زمین از سوی شهرداری تهران به منظور اجرایی شدن طرح مسکن امید اختصاص داده شده که ساخت مسکن در آن ها می تواند 4500 واحد مسکونی را به عنوان پشتیبان نوسازی فراهم نماید.
به گفته ی این مقام مسئول، قراردادهای مشارکت مربوط به 4 زمین از 10 زمین ذکر شده با ظرفیت 750 واحد مسکونی با سرمایه گذاران و توسعه گران بخش خصوصی منعقد شده است و عملیات اجرایی آن در سال جاری آغاز خواهد شد.
علی اکبری با اشاره به افتتاح نخستین مسکن امید (بهاران شرقی) در تهران به دستور ریاست جمهور در روز یکشنبه 18 فروردین ماه، تصریح کرد: این پروژه، پروژه ای بود که عمده اقدامات اجرایی آن از شهریورماه سال 96 آغاز شد و شامل 324 واحد مسکونی است.
وی با بیان این که 110 واحد این پروژه متعلق به شهرداری تهران است که به عنوان پشتیبان نوسازی در محله پیرامون خود در مناطق 17 و 18 مورد استفاده متقاضیان قرار خواهد گرفت، اظهار داشت: این اقدام در محله زینبیه در مجاورت پروژه بهاران شرقی در حال انجام است و تاکنون با 20 نفر از مالکینی که املاک آن ها در معرض تعریض و بازگشایی معبر قرار گرفته در حال مذاکره هستیم تا املاک آن ها با واحدهای موجود و نوساز که دارای تمامی امکانات از جمله انباری، پارکینگ و انشعابات است، تهاتر شود.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در پاسخ به سؤال مجری برنامه در خصوص برنامه های سال 98 این سازمان، توضیح داد: امیدوار هستیم در سال جاری بتوانیم ساخت 4500 واحد مسکونی در اراضی متعلق به شهرداری را در راستای تحقق برنامه ملی بازآفرینی آغاز کنیم و در حوزه نوسازی مردمی انتظار داریم امکان نوسازی حداقل 15 هزار واحد مسکونی را از طریق خود مردم بصورت مشارکت مالکین و ساکنین بافت های فرسوده با سرمایه گذاران بخش خصوصی فراهم نماییم.
علی اکبری در خاتمه سخنان خود، اظهار داشت: با وجود این که بودجه شهرداری تهران در سال 98 انقباظی بوده است شاهد رشد 60 درصدی در پیش بینی اعتبارات بودجه از طرف شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران برای تأمین خدمات و زیرساخت در بافت های فرسوده در 4 حوزه بهسازی محیطی، تأمین فضای سبز، تملک و بازگشایی معابر و تأمین پارکینگ هستیم و بر این اساس عمده اقدامات ما در قلمرو عمومی با هدف تأمین نیازهای خدماتی در بافت های فرسوده صورت خواهد گرفت.