06/05/2020 - جمعه 16 خرداد 1399

ساخت 20 هزار مسکن جدید در تهران

1398/1/20 3142 اخبار اختصاصی سازمان rating
image
طرح بازآفرینی شهری که از سوی سیاستگذاران مسکن اصلی‌ترین برنامه در بخش ساخت و ساز اعلام شده است به کندی پیش می‌رود و هدف طرح که ساخت 100 هزار واحد در بافت‌های فرسوده بود سال گذشته محقق نشد.
ساخت 100 هزار واحد در قالب نوسازی بافت فرسوده و بازآفرینی شهری بخشی از طرح ساخت 400 هزار واحد مسکن تا 2 سال آینده است اما بیشتر مصوبه‌های تشویقی دولت برای تسریع نوسازی بافت‌های فرسوده همچنان معطل مانده است. نوسازی بافت فرسوده با توجه به حوادث طبیعی و بویژه سیل‌هایی که از ابتدای سال بیشتر شهرها و روستاهای کشور را در برگرفته اهمیت دو چندانی پیدا کرده است.
تهران یکی از شهرهایی است که اراضی بیشتری از آن شامل بافت فرسوده می‌شود با توجه به جمعیت بالای این شهر، مخاطرات حوادث و بلایای طبیعی در آن هم بیشتر است به همین دلیل نوسازی بافت‌های فرسوده در تهران اولویت زیادی در طرح بازآفرینی شهری داشت اما 3 طرح پایلوت که از سال گذشته برای اجرای نوسازی در نظر گرفته شده بود یا متوقف شده است یا اجرای آن به کندی پیش می‌رود. نوسازی محله سیروس در جنوب تهران نخستین طرحی بود که در قالب بازآفرینی شهری نوسازی آن در سال گذشته کلنگ خورد اما اجرای آن اکنون متوقف شده است که خروج سرمایه‌گذار از طرح دلیل اصلی توقف طرح عنوان می‌شود. در شهر تهران 33 هزار و 268 هکتار بافت فرسوده وجود دارد که در 196 محله پراکنده است اما عمده بافت‌های فرسوده که حدود 85 درصد آن می‌شود در مناطق 9 تا 20 قرار دارد و می‌توان گفت مرکز و جنوب تهران مناطق اولویت دار در نوسازی است.
کندی نوسازی
کاوه حاج علی اکبری مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در گفت‌و‌گو با «ایران» با اشاره به توقف طرح نوسازی محله سیروس گفت: پروژه سیروس پروژه شرکت بازآفرینی شهری است و مسئولان این شرکت باید در خصوص علل توقف آن اظهار نظر کنند هر گونه اظهار نظری از سوی شهرداری می‌تواند غیر دقیق باشد. تلاش کردیم در این باره نظرات معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری را جویا شویم اما تلاش ما بی‌نتیجه بود.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران همچنین با اشاره به پروژه نوسازی محله تختی این پروژه را «پروژه‌ای در حال اجرا» نام برد اما به تعبیر او «اجرای آن کند پیش می‌رود». حاج علی اکبری افزود: ساخت و ساز در بافت فرسوده مبتنی بر حمایت‌هایی مانند بسته تشویقی است، وقتی بسته تشویقی به‌صورت کامل تحقق پیدا نمی‌کند پیشبرد پروژه‌ها دچار مشکل می‌شود در نوسازی محله تختی یکی از وعده‌هایی که داده شده بود امکان استفاده از تسهیلات اسکان موقت بود توسعه‌گران هم آماده شرکت در نوسازی بودند اما کارهای اداری و بانکی تسهیلات اسکان چند ماه طول کشید این موضوع کندی را در پروژه ایجاد کرد.
به اعتقاد مدیرعامل نوسازی شهر تهران «وقتی چند عامل به این صورت در هنگام اجرای پروژه مشکل ایجاد می‌کند باعث کندشدن روند اجرا می‌شود، در نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی که 10 خرداد 97 به تصویب هیأت وزیران رسیده است مجموعه‌ای از مشوق‌ها برای حمایت از ساخت و ساز بافت فرسوده در نظر گرفته شده که شامل اسکان موقت، تخفیف هزینه انشعابات، تخفیف بیمه کارگران و.. است اما علی رغم اینکه بیش از 10 ماه از این مصوبه می‌گذرد هنوز اجرا نشده است پس نمی‌شود انتظار سرعت بخشی را در نوسازی بافت‌های فرسوده داشت.» حاج علی اکبری نبود منابع مالی را یکی از عوامل کندی نوسازی بافت فرسوده عنوان کرد و گفت: وقتی به دستگاه‌های متولی زیرساخت‌ها مانند آب، برق و گاز مراجعه می‌کنیم می‌گویند هنوز منابعی برای اجرای طرح تخفیف انشعابات به آنها داده نشده است و وزارتخانه‌ها منابعی برای آن پیش‌بینی نکرده‌اند منابعی هم که برای پرداخت وام اسکان موقت در نظر گرفته شده ناچیز است و منطبق با واقعیت جامعه و نرخ‌های اجاره نیست.
نخستین واحدهای بازآفرینی
روز یکشنبه پروژه‌ای در مناطق جنوبی تهران با حضور رئیس جمهوری افتتاح شده که به گفته مسئولان بخشی از طرح‌های نوسازی شهر تهران محسوب می‌شود. مدیرعامل نوسازی شهر تهران با اشاره به «پروژه بهاران شرقی» گفت: این پروژه را می‌توان مسکن پشتیبان نامید که با هدف پشتیبانی از بافت‌های فرسوده شهری ساخته شده است، بنابر مصوبه سال 86 شورای اسلامی شهرداری موظف به اجرای طرح «خانه به جای خانه» است. این طرح برای کمک به کسانی است که ملک آنها در نقشه طرح‌های شهری قرار می‌گیرد. شهرداری برای این مالکان در اراضی متعلق به خود خانه می‌سازد و با ملک مورد نظر معاوضه می‌کند. طرح بهاران شرقی دقیقاً مطابق با هدف و الگوی بازآفرینی شهری است. این پروژه سال 91 روی زمین‌های شهرداری تهران اجرا شد اما چندین بار متوقف شد و عمده طرح از شهریور 96 اجرا شد و از 40 درصد سال‌های قبل به 99 درصد پیشرفت رسید.
طرح‌های جدید ساخت مسکن
در چار چوب برنامه و پشتیبانی از طرح بازآفرینی شهری امسال قرار است طرح‌هایی اجرا شود که مدیرعامل نوسازی شهر تهران با اشاره به این طرح و برنامه‌ها گفت: چندین برنامه امسال در قالب نوسازی بافت‌های فرسوده اجرا می‌شود، یک برنامه «تولید محلی» است که در قالب آن زمینه ساخت 15 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده فراهم می‌شود. در برنامه‌ای دیگر در اراضی متعلق به شهرداری ساخت 4 هزار واحد شروع می‌شود که قراردادهای آن با 11 توسعه گر بسته شده و 3 قرارداد دیگر هم در حال آماده شدن است. 8 پروژه نیز در قالب خدمات شهری با سرمایه‌گذاری 560 میلیارد تومان با مشارکت بخش خصوصی ساخته می‌شود که در حوزه بهسازی محیط عمومی، بازگشایی معابر، تأمین پارکینگ و فضای سبز است. حاج علی اکبری افزود: در پروژه دیگر که در قالب اقدام مشترک با دولت است و بخشی از آن از اواخر سال 97 شروع شد 18 محله به‌عنوان محله‌های اولویت‌دار در نظر گرفته شده است این طرح به تصویب ستاد بازآفرینی شهر تهران رسیده و به دولت پیشنهاد داده‌ایم از محل بند 18 قانون بودجه منابع آن تأمین شود.

 

 

http://www.ion.ir/News/461029/%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-20-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86