06/05/2020 - جمعه 16 خرداد 1399

بررسی بازآفرینی عرصه های رها شده شهری در شورای مشورتی سازمان نوسازی

1397/12/15 4411 معاونت هماهنگی و برنامه ریزی rating
image
علی خانی، معاون هماهنگی و برنامه ریزی سازمان نوسازی شهر تهران از برگزاری ششمین جلسه شورای مشورتی این سازمان با موضوع بازآفريني عرصه هاي رها شده شهري خبر داد.

خانی با اعلام این خبر افزود؛ از آن­جا که زمین های مناسب برای توسعه، از منابع بسیار محدود در ایران است، سیاستگذاری زمین شهری در کشور و به خصوص در تهران بر اساس استفاده کارآمد از زمین­ های قابل توسعه و توسعه مجدد درون محدوده شهر ضروری است. در این راستا با هدف دستیابی به اهداف توسعه پایدار، ارتقای توان اقتصادی و بهبود سطح رقابت­ پذیری شهری، افزایش کیفیت زندگی و همچنین حفظ زمین ­های کشاورزی و مراتع در پهنه سرزمین و به­ ویژه نواحی پیرامون شهرها جهت تضمین امنیت غذایی و اکولوژیک کشور در آینده، بازتوسعه و بازآفرینی زمین­ ها و عرصه ­های رها شده در درون شهرها امری حیاتی است که لازم است نظام مدیریت شهری آن را در دستورکار خود قرار داده و سیاست­ها و راهبردهای توسعه خود را معطوف به آنها نماید. وجود زمین­ها و عرصه­ های رهاشده متعدد در درون محدوده کلان شهر تهران، خود فرصتی بی ­نظیر برای ارتقای سطح توسعه شهری در تمام جنبه­ های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و محیطی است که این مهم می­تواند از طریق تهیه چارچوب بازتوسعه و بازآفرینی این عرصه ­ها و اجرای برنامه ­ها و پروژه­ های موردنظر محقق شود. از این رو  این سازمان با هدف بهره­­ گیری از تجارب ملي و بين المللي در این حوزه و بهره ­مندی از دانش و تجربیات ارزشمند اساتيد و صاحب نظران اقدام به برگزاری جلسه شورای مشورتی با حضور معاون محترم شهرسازی و معماری شهرداری تهران، اساتید دانشگاهی و حرفه مندان کرده است.

گفتنی است در این جلسه طرح موضعی "ساماندهی محور و پهنه فعالیت فدائیان اسلام" و یافته­ های طرح پژوهشی "تدقیق و تببین مفهوم زمین های قهوه ای در کشور" ارائه و مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. با توجه به موارد مطرح شده در این جلسه مقرر شد سازمان نوسازی شهر تهران به عنوان متولی امر نوسازی شهرتهران، بازآفرینی و بازتوسعه عرصه‌های رها شده درون شهری را در دستور کار خود قرار دهد.