11/01/1400 - جمعه 1 بهمن 1400

مسابقه طراحی محیطی ؛ ارتباط پیاده آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) با رود دره فرحزاد و بخش شرقی آن

ارکان مسابقه

برگزار کننده: سازمان نوسازی شهر تهران

اعضای هیئت داوران: مهندس عبدالرضا گلپایگانی، دکتر حامد مظاهریان، دکتر علی اعطا، دکتر سید اویس ترابی، دکترمحمود گلابچی، دکتر داراب دیبا، دکتر محمدرضا مهربانی گلزار

مدیر مسابقه: مهندس علی خانی

سال برگزاری:1398

معیارهای داوری:
 • - لزوم توجه به فضای مذهبی- فرهنگی امام‌زادگان عینعلی و زینعلی (ع) به عنوان یکی از نمادهای مذهبی شهر تهران
 • - توجه به ارتقاء جایگاه کارکردی و معنایی امام زادگان
 • - شناسایی راه های متنوع ایجاد ارتباط میان دو سوی رود دره با محوریت امام زادگان (پل،طراحی مسیرهای خلاقانه پیاده،...) لزوم توجه به رود دره فرحزاد و نقش کلیدی آن در شهر (اتصال به شمال و جنوب)
 • - رعایت مداخله حداقل در طراحی و لزوم توجه به حساسیت های محیط زیست منطقه (حفاظت و ارتقاء)
 • - لزوم توجه به تسهیل و توسعه ارتباط امامزادگان با رود دره فرحزاد و فضاها و کاربری های مهم اطراف
 • - توجه به نکات کلیدی اسناد فرادست و طرح های مرتبط
 • - درنظر گرفتن حرایم طبیعی پیرامون رود-دره فرحزاد و آسیب‌پذیری در برابر سیل و رانش زمین در محدوده
 • - توجه به هویت سازی مکان و ارتقای سطح گردشگری فرهنگی فضای امامزادگان و فعالیت‌های پیرامون
 • - توجه به مسایل اقتصادی پروژه و تحقق پذیری آن
 • - توجه به مسائل اجتماعی، محدودیت های ترافیکی، و امکانات محیط زیستی در حوزه نفوذ
 • - لزوم توجه به اصول طراحی زمینه گرا و طبیعت مدار با استفاده از مصالح مناسب
فرمت ارائه آثار:

ارائه یک شیت به اندازه A1 (landscape) و دو شیت به اندازه A0 (portrait) به صورت فوم برد و به شرح زیر :

 • - شیت A1 حاوی شرح فشرده ایده ها و انگاره های طراحی در قالب نوشتار توضیحی(حداکثر در 500 کلمه)، دیاگرام‌ها و ایدئوگرام های تشریح‌کننده مفاهیم اصلی و به تنهایی بازگوکننده تمامی ایده های طراح
 • - دو شیت در اندازه A0 حاوی اطلاعاتی چون : 1) تحلیل ویژگی های بارز حوزه کلان و حوزه نفوذ طرح (از نظر طراح) ، 2) ارائه سیاست‌های کلان طراحی (policy map) جهت هم پیوندی و ایجاد ارتباط بین گره ها و نقاط تمرکز عملکردی مختلف موجود یا پیشنهادی، 3) ارائه پیشنهاد‌های طراحی شهری و محیطی در محدوده مداخله در مقیاس (تقریبی) 1:1000 .
 • - طرح نهایی (در دو شیت اندازه (A0 شامل موارد زیر:
  • + تحلیل از حوزه کلان و میانی و خرد
  • + سایت پلان کلی طرح
  • + مقاطع از بخش‌های مختلف طرح
  • + پرسپکتیوهای مختلف از محدوده
  • + بزرگنمایی در بخش‌های موردنیاز (نقاطی از سایت طراحی که ایده‌های اصلی را در برمی‌گیرد).
  • + در شیت بندی نهایی مجموعاً یک سوم سطح شیت های A0 به ردیف 1 و دو سوم باقیمانده به مجموع ردیف های 2 تا 5 اختصاص یابد.
جوایز مسابقه:
 • - نفر اول مبلغ 750 میلیون ریال
 • - نفر دوم مبلغ 450 میلیون ریال
 • - نفر سوم مبلغ 250 میلیون ریال
 • - نفر چهارم تا دهم هر کدام به مبلغ 100 میلیون ریال
معرفی مسابقه:

رود دره فرحزاد تا اواخر دهه 1340 از روند توسعه بي رویه ساخت و ساز شهری به دور بود؛ اما تصویب قانون احداث مجتمع‌ها و شهرک‌های مسکوني در سال 1350 موجب ساخت و ساز در این محدوده و در نتیجه، رشد بي رویه این محدوده، به ویژه از دهه 1360 به بعد شد که مي توان مهمترین دلایل بروز آن را رشد جمعیت و نیاز به اشغال اراضي بیشتر جهت اسکان جمعیت در حال افزایش دانست. در دهه 1360 و به منظور گسترش شبکه‌های دسترسي در محدوده، بزرگراه‌های متعددی طراحي شده و بزرگراه های یادگار امام و اشرفی اصفهانی، در امتداد رود دره و در جهت شمالي جنوبي طراحي و احداث شده است و بزرگراه‌های آبشناسان، همت و حکیم به صورت شرقي غربي، از روی دره عبور مي کنند. با گسترش شبکه ارتباطي و افزایش مرغوبیت اراضي پیرامون رود دره به دلیل کیفیت محیطي مناسب، دسترسي مطلوب و آب و هوای بهتر، گرایش عمومي برای سکونت در محدوده فرحزاد و پونک افزایش یافت. به گونهای که در سال‌های اخیر بازار زمین و مسکن در آن نواحی یکی از بیشترین رشدها را تجربه کرده است. در این روند، بخشي از اراضي اطراف رود دره برای ایجاد سکونتگاه غیررسمي تصرف شده و بخش دیگری نیز از سوی نهادهای مختلف انبوه سازی و تعاوني سازی تملک گردید. تداوم این روند به تفکیک و تبدیل باغ ها، اشغال حریم رودخانه و گسترش ساخت و ساز در کوهپایه ها و ارتفاعات منجر شد و حیات طبیعي را در این محدوده به خطر انداخت. بنابراین گسترش بي رویه و بدون برنامه بافت پیرامون هسته اصلي و عدم توجه شایسته مدیریت شهری در آن مقطع زماني و تهدید از بین رفتن باغات موجود، رود دره و نیز فضای معنوی امامزاده و قبرستان ضرورت توجه و حفاظت از این محدوده را مشخص کرد. وجود امامزاده عینعلی و زینعلی (ع) به عنوان یکی از اصلی‌ترین عناصر هویت بخش شهری که سالیان سال سبب رشد و رونق این محدوده بوده و به نوعی با اصالت‌ترین محل موجود در این محدوده است، سبب شده تا ضرورت توجه به فضای امامزاده جهت باز تعریف مرکزیتی جدید در این محدوده اهمیت دو چندان پیدا کند. به واسطه اهمیت موضوع مدیریت شهری جدید و هیأت امنای امامزادگان از فروردین ماه 98 تصمیم گرفتند به دنبال طرحی در راستای ارتقای نقش فرهنگی و ارتباط و همپیوندی آستان امامزادگان با دیگر فضاهای شهر باشند. از طرفی از آنجا که خلاقیت، عنصری محوری در برنامه‌ریزی و مدیریت مشارکتی امروز شهرهاست، تصمیم بر آن شد که ایده‌های خلاق و نوآورانه شهروندان، حرفه‌مندان و دانشگاهیان از طریق برگزاری مسابقه طراحی بین المللی برای این عرصه دریافت گردد تا برونداد خرد جمعی بتواند محصول مطلوبی را ارایه دهد.

اهداف این این مسابقه عبارت بودند از؛ ارتقاء سطح دسترسی پیاده به امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع)، تقویت جذب و حضورپذیری شهروندان در فضای فرهنگی- مذهبی امامزاده (مکانی برای همه شهروندان)، بهبود کیفیت وضعیت محیطی رود-دره فرحزاد با رعایت اصول حفاظتی، بهبود کیفیت سیمای بصری حوزه بلافصل امامزاده، ایجاد همپیوندی متقابل امامزاده با سایر فضاهای شهری از جمله روددره فرحزاد، ارتقای سطح هویت‌سازی این عرصه و تقویت حضوریافتگی آن در شهر، رعایت ضوابط و چارچوب های شهری و محیطی حاکم بر محدوده (اسناد بالادست)، در این راستا فراخوان عمومی و بین المللی " مسابقه طراحی محیطی ؛ ارتباط پیاده آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) با رود دره فرحزاد و بخش شرقی آن" 10 تا 30 تیرماه 98 منتشر و در پی آن، 224 تیم حقیقی و حقوقی از داخل و خارج کشور در مسابقه ثبت نام و دفترچه مسابقه به همراه سایر مستندات تکمیلی در اختیار آن‌ها قرار گرفت . در نهایت در تاریخ 30مهر 1398 که از پیش به عنوان تاریخ دریافت آثار و مستندات مسابقه اعلام شده بود، آثار شرکت‌کنندگان در محل باغ موزه قصر دریافت شد. که در این روز 21 تیم آثار خود را ارائه کردند. جلسات داوری نیز در تاریخ 1آبان ماه بر اساس معیارهایی ذکر شده در دفترچه راهنما مسابقه برگزار و تیم‌های برگزیده اول تا سوم مسابقه انتخاب و مراسم اختتامیه و نمایشگاه آثار ان نیز در روز چهارشنبه 22 آبان ماه در محل خانه معمار برگزار و از اعضای هیئت داوران ، تیم اجرایی و برندگان مسابقه تقدیر به عمل آمد.