12/15/2019 - يكشنبه 24 آذر 1398

املاک اوقافی، مانعی برای اجرای طرح های بازآفرینی شهری

1398/4/30 778 اخبار اختصاصی سازمان , ستاد بازآفرینی شهر تهران rating
image

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران، با اشاره به قرار‌گیری املاک اوقافی در محدوده بافت‌های فرسوده، وجود این املاک را مانعی برای اجرای طرح‌های بازآفرینی شهرها دانست.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، پیرو مصوبات چهاردهمین جلسه کمیته خدمات و زیرساخت ستاد بازآفرینی، جلسه ای به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در استانداری تهران برگزار شد. در این جلسه، بر استفاده از ظرفیت های دستگاه های مربوطه در راستای ساماندهی اسناد مالکیت اوقافی و قولنامه ای تاکید شد.

تقی زاده، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری به لزوم برگزاری این جلسه و حل مشکلات ثبتی و اسنادی املاک واقع در محدوده های هدف بازآفرینی پرداخت و مشکلات ثبتی را یکی از موانع اصلی نوسازی این محدوده ها برشمرد.

معاون استاندار تهران با اشاره به قرار‌گیری املاک اوقافی در محدوده بافت‌های فرسوده و مشکل نداشتن سند تقی زاده عنوان کرد: در حال حاضر در تهران عمده املاک اوقافی در منطقه ۱۲ قرار گرفته است که در محدوده بافت فرسوده بسیار زیاد است و در روند نوسازی به واسطه حضور این املاک مشکلاتی ایجاد شده است. تعیین تکلیف اسناد قولنامه‌ای با ثبت اسناد است که باید برای اجرای قانون از همه ظرفیت‌ها بهره گرفته شود. لازم است کارگروهی متشکل از شهرداری، اداره کل اوقاف، ثبت اسناد و سازمان مستغلات شهرداری تهران تشکیل شود و املاک اوقافی فرسوده در تهران تعیین تکلیف شوند.

در ادامه فرهادی فرماندار تهران نیز به اهمیت نوسازی بافت های فرسوده و لزوم برخورد فعالانه دستگاه ها در رسیدگی و ارائه راهکارهای لازم در راستای رفع مشکل ساکنین این محدوده ها پرداخت.

حاجی علی اکبری مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز خاطرنشان کرد: براساس برداشت های بعمل آمده توسط دفاتر توسعه محله ای مستقر در مناطق دارای بافت فرسوده، مشکلات ثبتی و اسنادی املاک مذکور احصاء گردیده و لازم است از ظرفیت های موجود دستگاه های مربوطه در جهت پیشبرد برنامه ها و رفع موانع استفاده شود.

سپس عبدالهی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران اعلام آمادگی کرد که از ظرفیت املاک اوقافی واقع در محدوده های فرسوده به نفع ساکنین این محدوده ها و راستای تامین کسری سرانه های استفاده شود.

در پایان مقرر گردید کمیته ای متشکل از سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران، اداره کل ثبت اسناد و املاک  استان تهران و سازمان نوسازی شهر تهران تشکیل شود و موضوعات ثبتی و اوقافی مناطق مختلف تک به تک بررسی و تعیین تکلیف گردد.