04/26/2019 - جمعه 6 ارديبهشت 1398

معضل "بام فروشی" در شمال شرق تهران

1397/10/17 111 اخبار اختصاصی سازمان rating
image
مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران ضمن حضور درجلسه ستاد بازآفرینی منطقه 4، اظهار داشت: معضل بام فروشی یکی از معضلات برخی محلات منطقه چهار است که با نوسازی بافت های فرسوده این مشکل مرتفع می شود.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران و به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه چهار، کاوه حاجی علی اکبری در جلسه ستاد بازآفرینی شهرداری منطقه چهار با اشاره به وضعیت ویژه شمال شرق تهران در مقایسه با سایر مناطق شهری گفت: منطقه 4 منطقه ویژه ای است و علیرغم قرارگرفتن این منطقه در جمع مناطق برخوردار و پهنه الف اما وجود بافت های فرسوده محلاتی چون گلشن(خاک سفید)، شمیران نو و جوادیه شرایط ناکارآمدی را برای این منطقه ایجاد کرده است.
وی افزود: یکی از مسایل مهم و کلیدی شهر تهران در بحث بافت های فرسوده وجود دو مسئله به رسمیت شناختن مشکل و دومی به رسمیت شناختن سکونت است که متاسفانه ما هر دو را در منطقه 4 داریم.
وی با ابراز امیدواری از رفع مشکل چندین ساله منطقه 4 در بافت های فرسوده تاکید کرد: با توجه به زمان بر بودن این طرح در شهر تهران پایلوت سازی باید در منطقه 4 به عنوان اولویت اول این طرح صورت گیرد و در صورت نیاز به صورت مستقل در کمیسیون ماده پنج مطرح شود.
حاجی علی اکبری گفت: شهرداری تهران مسئله ناکارآمدی در بافت های شهری را یک مسئله نخست اقتصادی می داند که پیامدهای اجتماعی را در پی داشته است. به خاطر همین رویکرد و راه حل هایی که در حال حاضر وجود دارد باید کالبدی باشند تا اقتصادی و اجتماعی.
وی با بیان اینکه بیشتر بافت های فرسوده شهر تهران همانند یک کمربند در شمال تهران قرار دارد افزود: بیشترین بافت های فرسوده تهران همانند یک کمربند در شمال شرق قرار دارند که از منطقه 4 شروع و در منطقه 5 ختم می شود که به آن ها لکه های غیر رسمی گفته می شود.
وی تصریح کرد: شهرداری تهران به ویژه سازمان نوسازی سه رویکرد را در محله های ناکارآمد در اولویت دارد که در برنامه 5 ساله سوم شهر تهران با عنوان سند ملی بازآفرینی مطرح شده است.
حاجی علی اکبری با بیان این که شهر تهران 196 محله دارد که مشکلات مختلف دارند و طبق ماده 59 برنامه ششم توسعه سالی 10 محله باید در جریان بازآفرینی قرار گیرد، یادآور شد: امسال 18 محله در اولویت نخست قرار گرفته اند که در مناطق 9 تا 20 قرار دارند.
وی افزود: ما در نوسازی بافت های فرسوده به دنبال برقراری توازن در محلات هستیم و اعتقاد داریم صرفا نباید به نوسازی مسکن توجه کرد بلکه باید به سایر خدمات نیز توجه کرد.
مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: مقیاس توسعه باید محله محوری باشد و اقدامات باید به ارتقاء کیفی زندگی در محلات منجر شده و به افزایش سرمایه های اجتماعی و حفظ هویت محلات کمک کند.
وی با اشاره به موضوع مسکن امید به عنوان سومین و مهمترین موضوع شهرداری تهران افزود: مسکن امید نیز سومین برنامه ای است که از سال آتی اجرا می شود.
حاجی علی اکبری با اشاره به اهمیت پیشبرد پروژه های مسکن امید، گفت: این پروژه به نحوی است که پروژه های مسکونی با مشارکت توسعه گران در نقاط فرسوده تعریف و ساخته شود و شهرداری سهم خود را از فروش آن ها به نوسازی محله های مجاور اختصاص دهد.
در ادامه این نشست سید علیرضا حسینی شهردار منطقه چهار گفت: 6 هکتار بافت فرسوده و یکهزار بافت ناپایدار در منطقه 4 وجود دارد که به دلیل قرار گرفتن در شمال خیابان انقلاب راهکار مشخصی در خصوص نوسازی آنها وجود ندارد.
وی افزود: مساحت 93 درصد از پلاک های قرار گرفته در منطقه چهار زیر 100 متر است و صدور مجوز برای آنها ممکن نیست.
حسینی خاطرنشان کرد: معضلاتی چون بام فروشی امروزه در بافت های فرسوده و ناپایدار منطقه به وجود آمده که مشکلات شهری را دوچندان می کند.