04/26/2019 - جمعه 6 ارديبهشت 1398

امکان سنجی احداث پارکینگ با تلفیقی از فضای تجاری و فضای باز شهری در منطقه۱۴

1397/10/17 127 اخبار اختصاصی سازمان rating
image
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به احداث پارکینگ ۶ هزار متری در محدوده منطقه ۱۴ گفت: می‌توان بخشی از فضای این پروژه را متناسب با ظرفیت منطقه به فضای تجاری و بخشی را به‌ فضای باز شهری اختصاص داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، نشست مشترک مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران و شهردار منطقه ۱۴ با محوریت ساخت پارکینگ در خیابان امیر کبیر، حد فاصل خیابان 17 شهریور و خیابان شکوفه برگزار شد.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در این جلسه با اشاره به بودجه ای که برای احداث پارکینگ در سازمان نوسازی و سازمان عمرانی پیش‌بینی شده است، گفت: کار گروهی متشکل از این دو سازمان ایجاد شده و پروژه‌های مناطق در این حوزه به کارگروه معرفی و در مورد آن‌ها تصمیم گیری می شود.
علی اکبری در خصوص پروژه احداث پارکینگ در منطقه 14، تصریح کرد: اگر پروژه پارکینگ طبقاتی صرف باشد، می توان از بودجه ۵۵ میلیاردی تصویب شده در شورای شهر تهران برای ساخت آن استفاده کرد و اگر ساز و کار شراکت با سازمان خصوصی سازی مدنظر باشد، پروژه در این مسیر جلو رفته و توسط بخش خصوصی اجرا می شود.
مدیرعامل سازمان نوسازی با بیان اینکه در توافقات با شهرداری مقرر شده تا پارکینگ در تراز صِفر و فضا روی سطح باز شهری کار شود، عنوان کرد: همچنین برای این پروژه می‌توان از بودجه بهسازی محیطی استفاده کرد که مشاور و طرح آماده شده و با توجه به مساحت ۶۰۰۰ متری، می توان برای تامین درآمد نیز بخشی از آن را به فضای تجاری متناسب با ظرفیت منطقه و بخشی به‌عنوان فضای باز شهری اختصاص داد.
در ادامه حسین بحیرایی، شهردار منطقه ۱۴ گفت: شهرداری از نبود درآمد پایدار و منابع غیر نقد رنج می برد که باید در پروژه‌ها از وجوه مختلف به مسئله نگاه کرد، بنابراین با نظر دقیق سازمان نوسازی در مورد تلفیق فضای تجاری و فضای باز شهری در احداث پارکینگ موافق هستیم.
وی افزود: تنها امکانی که به شدت برای سرمایه گذاران بخش خصوصی جذابیت دارد، پلازا است و نقاط بسیار زیادی که در اطراف همین زمین، مثل خیابان کرمان با پراکندگی و توزیع مناسب در اختیار است را می‌توان به پاتوق های محلی تبدیل کرد.
شهردار منطقه ۱۴ اظهار داشت: نمونه این موارد، باغ رئیسی است که مقرر شد از محل ماده ۷ خریداری و به بوستان یا پلازا تبدیل ‌کنیم. محل های متعدد دیگری در منطقه وجود دارد که با پراکندگی و توزیع مناسب در سطح محلات منطقه می توانیم در آن ها پلازا و پاتوق ‌های محلی را ایجاد کنیم؛ اما در اماکنی که امکان اجرای این طرح‌ها را داریم، در محدوده تجاری نیستند و جذابیتی برای بخش خصوصی ندارند.
وی یکی از دغدغه های شهرداری تهران را اجرای پروژه های مشارکتی عنوان کرد و گفت: شهرداران مناطق موظفند محدوده‌های تجاری را شناسایی کرده و برای زمین‌هایی که در تملک شهرداری هستند، پروژه های مشارکتی تعریف کنند.
شهردار منطقه ۱۴ضمن تقدیر از دغدغه های سازمان نوسازی، بر ضرورت توجه به مباحث ترافیکی در احداث پارکینگ تأکید و خاطرنشان کرد: شهروندان این منطقه از وجود امکاناتی همچون سینما و یا پردیس مناسب که به عنوان یکی از مطالبات جدی آنها مطرح است، محروم هستند و توجه به این امر می تواند منجر به افزایش اشتغال و سرانه های خدماتی منطقه شود.