04/24/2019 - چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398

جلسه هم اندیشی و هماهنگی برنامه توسعه محلات با حضور مدیران دفاتر توسعه محله ای برگزار شد

1397/8/20 198 اخبار اختصاصی سازمان rating
image
دومین جلسه هم اندیشی و هماهنگی برنامه توسعه محلات با حضور مدیران دفاتر توسعه محله ای برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، در این جلسه، محورهای برنامه توسعه محلات با تمرکز بر چگونگی ورود اطلاعات، تهیه پرسش نامه و سنجه ها در تدوین برنامه توسعه محلات تشریح شد و گزارش جامعی در خصوص نمونه موردی و پایلوت این برنامه که سال گذشته در محله نعمت آباد واقع در منطقه 19 اجرا شده است از سوی مدیر دفتر توسعه محله ای این منطقه، ارائه شد.
شایان ذکر است، توسعه محله‌ای به مجموعه‌ای از اقدامات اجتماعی، اقتصادی، کالبدی و محیطی اطلاق می‌شود که از طریق برنامه‌ریزی مشارکتی با همه دخیلان تعریف و با همکاری آنان اجرا و سبب ارتقاء کیفیت زندگی ساکنین در محلات شهر می‌شود. این برنامه مبتنی بر رویکردهای متأخر برنامه‌‌ریزی و جریان‌ بازآفرینی شهری بوده و در تدوین برنامه 5 ساله سوم شهرداری نیز به عنوان یکی از سطوح اصلی توسعه مطرح شده است تا با ارتقا زیست‌پذیری محلات، توسعه متوازن و مطلوبی برای همه محلات شهر تهران رقم بخورد.
لازم به توضیح است برنامه توسعه محله تا پایان سال جاری در 150 محله تحت پوشش دفاتر توسعه محله ای بصورت پایلوت اجرا خواهد شد.
بر اساس این گزارش، کلیات برنامه توسعه محلات در قالب کتابی با عنوان "توسعه محله ای، چارچوبی برای محله های ناکارآمد" چندی پیش به قلم کاوه حاجی علی اکبری و امیر شفیعی با هدف تبیین چارچوب محتوایی و روند کاری متناسب برای برنامه‌ریزی، مدیریت و اجرای برنامه‌های توسعه محلات دارای بافت فرسوده و ناکارآمد در تهران، منتشر شده است.