04/24/2019 - چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398

آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار به تصویب هیأت وزیران رسید

1397/3/20 804 اخبار اختصاصی سازمان rating
image

هیأت‌ وزیران به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و در اجرای مواد (59)، (61) و (62) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1395- آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار را تصویب کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار شامل ۲۱ بند بوده و دارای سه بخش کلی است که طرح‌های بازآفرینی شهری پایدار در محدوده اراضی دارای مالکیت خصوصی، طرح‌های بازآفرینی شهری پایدار با استفاده از اراضی دولتی و سایر مشوق‌ها جهت تسهیل در فرآیند بازآفرینی شهری پایدار از جمله آن به شمار می روند.

براساس ماده (2) این آیین نامه، طرح‌ها و برنامه‌های بازآفرینی شهری پایدار در مقیاس محلات هدف، چهار مأموریت اصلی شامل ارتقای کیفی فضاهای عمومی و زیرساخت‌های محلات، توسعه و تجهیز خدمات روبنایی، بهسازی، نوسازی و مقاوم‌سازی مسکن و توان افزایی اجتماعی، اقتصادی، نهادی ساکنین محله را مورد توجه قرار می دهند. طرح‌ها و برنامه‌های مذکور توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران- دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار و یا شهرداری مربوط تهیه و پس از تأیید ستادهای بازآفرینی شهری پایدار در صورت مغایرت با طرح‌های جامع و تفصیلی شهر، برای تصویب به کمیسیون‌های موضوع ماده (5) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ارسال می‌شود.

در تبصره 2 ماده 2 آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار ذکر شده است که طرح ها و برنامه های مذکور باید به گونه ای تهیه شوند که منجر به افزایش سرانه های خدمات زیربنایی و روبنایی در محدوده محلات دارای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری شوند.

بر اساس این آیین نامه، نیازسنجی و مکان یابی در راستای توسعه خدمات محله ای، بهره برداری صحیح از منابع انرژی با توجه ویژه به تنوع اقلینی سرزمین، توجه به الگوهای معماری و روش های ساخت بومی منطقه، توجه به راهکارهای بومی در تلفیق با امکانات و فن آوری های موجود و هم پیوندی با زمینه در ابعاد کالبدی، محیطی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی از جمله اصول کلی است که می بایست در تهیه و ارائه طرح ها و برنامه های بازآفرینی شهری پایدار و تعریف پروژه های مسکن مربوط به آنها مد نظر قرار گرفته شوند.

طبق این مصوبه، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است منابع لازم برای خدمات زیربنایی و روبنایی و وجوه اداره شده و یا یارانه سود تسهیلات مورد نیاز برای ارایه تسهیلات ساخت مسکن و پرداخت ودیعه اسکان موقت را در لوایح بودجه سنواتی پیش بینی، تأمین و تخصیص نماید.

براساس تبصره (2) ماده (5) این آیین نامه، تأمین سی درصد (30%) از منابع مالی مورد نیاز برای تعریض معابر، اصلاح هندسی، تأمین فضای سبز جدید، جمع‌آوری و دفع آب‌های سطحی و آزادسازی اراضی برای موارد ذکر شده در طرح ها و برنامه‌های بازآفرینی شهری پایدار بر عهده شهرداری‌ها و هفتاد درصد (70%) بر عهده دولت است. در صورت تأمین اعتبار این بخش از منابع مورد نیاز توسط شهرداری‌ها، مابقی منابع مورد نیاز متناسب و همزمان از محل اعتبارات مصوب مربوط توسط دولت تأمین می‌شود.

همچنین کلیه وزارتخانه‏ها، مؤسسات دولتی و شرکت‏های دولتی که (100) درصد سهام آنها متعلق به دولت است مکلفند به منظور تسریع در نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری نسبت به واگذاری رایگان اراضی در اختیار خود در محدوده‌ها و محلات دارای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به وزارت راه و شهرسازی اقدام نمایند.

طبق این آیین نامه، کلیه دستگاه های عضو ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار موظفند در تخصیص اعتبارات بودجه های سنواتی مربوط به فعالیت های خود در شهرها، اولویت را به رنامه اجرایی بازآفرینی محدوده ها و محلات هدف اختصاص دهند.

گفتنی است میزان سقف تسهیلات مشارکت مدنی دوره ساخت و ودیعه اسکان موقت در اراضی مشمول طرح ها و برنامه‌های موضوع این تصویب نامه براساس تصویب نامه شماره 90453/ت51166هـ مورخ 8/8/1393 به ترتیب در کلانشهرها به ازای هر واحد مسکونی تولید شده پانصد میلیون (500/000/000) ریال و دویست میلیون (200/000/000) ریال و در سایر شهرها چهارصد میلیون (400/000/000) و یکصد و پنجاه میلیون (150/000/000) ریال تعیین شده است.

بر این اساس، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز موظف است ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه، نسبت به معرفی بانک های عامل جهت اعطای تسهیلات ساخت مورد نیاز طرح ها و برنامه های موضوع این تصویب نامه اقدام نماید.

بر اساس این گزارش کاهش سود تسهیلات خرید مسکن (صندوق یکم) در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری از ۸ به ۶ درصد؛ برقراری انشعابات آب، برق، گاز توسط وزارتخانه های نیرو و نفت و تخفیف حق و هزینه انشعابات برای یکصد هزار واحد مسکونی ( تا سقف سیصد و پنجاه میلیارد (350/000/000/000 ریال) در هر سال برای واحدهای اصلی مشمول طرح تا سال 1400 از جمله دیگر موارد مصوب شده در این آیین نامه است.