04/24/2019 - چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398

آگاه سازی دانش آموزان محلات ناحیه 2 منطقه 14 با خطرات زلزله در بافت های فرسوده

1397/3/19 282 معاونت نوسازی و توسعه محلی, اخبار اجتماعی(اداره اجتماعی و نوسازی مردمی) rating
image
کارگاه های آموزشی با محوریت"بافت فرسوده و خطر زلزله" با همکاری دبستان پسرانه امام هادی(ع) در محله جوادیه با  درصد بالای فرسودگی و دبستان دخترانه شهید امیراسلامی در محله صاحب الزمان با  درصد پایین تری از فرسودگی،  در محلات ناحیه 2 واقع در منطقه 14، برگزارشد.

زمین­ لرزه یکی از مهم­ترین مخاطراتی است که همواره در کمین بافت فرسودگ­­ی شهر تهران قرار دارد. از این رو نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، از اهمیتی حیاتی برای حفظ جان ساکنان و شهروندان این محدوده ها برخوردار است.  به موازات اقدامات مرتبط با تجمیع و نوسازی در حوزه کالبدی، ارائه­ ی مستمر آموزش­های شهروندی نه تنها موجب ترغیب ساکنانِ این محلات به نوسازی خواهد شد، بلکه آمادگی آن­ها و احتمال اتخاذ تصمیمات صحیح و کم ­خطر را در هنگام بروز بحران­های شهری افزایش می­ دهد. 

 کارگاه های آموزشی ویژه برای کودکان و نوجوانان -به عنوان شهروندان آینده ساز  با محوریت"بافت فرسوده و خطر زلزله" با همکاری دبستان پسرانه امام هادی(ع) در محله جوادیه با بیش از 60 درصد فرسودگی و دبستان دخترانه شهید امیراسلامی در محله صاحب الزمان با حدود 15 درصد فرسودگی به صورت پایلوت در محلات ناحیه 2 واقع در منطقه 14  به منظور اطلاع رسانی گسترده و حساس سازی ساکنین بافت فرسوده نسبت به خطر زلزله و ترغیب آن ها برای اقدام به نوسازی خانه های قدیمی و فرسوده  برگزار شد.

این کارگاه ها با پرسش از واکنش دانش ­آموزان و خانواده­ ی آن­ها در ارتباط با زلزله ­ی اخیر تهران آغاز شد. دانش آموزان خاطرات و تجربه ­ی خود را با یکدیگر و با برگزارکنندگان به اشتراک گذاشتند و پس از آن، کارشناسان دفتر با توجه به این اطلاعات، آموزه ­هایی شامل چیستی گسل­ها و صفحه­ های زمین ­شناختی و چرایی و نحوه ی وقوع زلزله به دانش ­آموزان ارائه دادند.

 در گام بعدی، اقدامات صحیح در مواجهه با زلزله همراه با مثال­هایی به دانش ­آموزان آموزش داده شد. تلاش شد تا این اطلاعات، با زبانی ساده و قابل فهم برای این گروه سنی، بیان شود. در ادامه ­ی کارگاه از دانش­ آموزان دعوت شد تا با توجه به مباحث این کارگاه، تصویر ذهنی خود را از محله ­شان پس از وقوع زلزله نقاشی کنند؛ هم­چنین به راهکارهایی برای مقابله با مخاطرات زلزله بیاندیشند و در نقاشی خود این راهکارها را به تصویر بکشند.