04/24/2019 - چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398

هفتمین اجلاس وزرای راه و شهرسازی کشورهای آسیا و اقیانوسیه با موضوع "بازآفرینی پایدار و جامع شهری" به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود

1397/3/6 427 اخبار اختصاصی سازمان , ستاد بازآفرینی شهر تهران rating
image
نشست هماهنگی برگزاری هفتمین اجلاس وزرای راه و شهرسازی آسیا و اقیانوسیه  که اواخر مهرماه سال جاری در تهران تشکیل می شود، با حضور نمایندگانی از شرکت بازآفرینی شهری ایران، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه وشهرسازی، مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی، ستاد اسکان بشر سازمان ملل متحد، وزارت نیرو، سازمان بهزیستی، بانک مرکزی، شهرداری تهران، سازمان نوسازی شهر تهرا، وزارت امور خارجه، بانک مسکن و سایر نهادهای مرتبط در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.  

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران در این نشست ضمن ارائه پیشینه برگزاری این اجلاس اظهار داشت: در نشست سال ۲۰۰۵ سران کشورهای آسیا و اقیانوسیه مقرر شد که اجلاس وزرای راه و شهرسازی آسیا و اقیانوسیه با هدف دستیابی به توسعه پایدار تا سال ۲۰۲0 تشکیل شود که اولین اجلاس در سال ۲۰۰۶ در دهلی نو برگزار شد و تهران میزبان دومین اجلاس با عنوان «توسعه شهری پایدار» بود. در ششمین اجلاس که سال ۲۰۱۶ در دهلی نو برگزار شد، پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی مجدد اجلاس پذیرفته شد، بنابراین تهران میزبان هفتمین اجلاس خواهد بود.

مشاور وزیر راه وشهرسازی اجلاس وزرای مسکن و شهرسازی کشورهای آسیا و اقیانوسیه را متشکل از ۵ کارگروه منطقه ای "هویت شهری و روستایی"، "بهسازی شهری"، "ارائه خدمات اساسی"، "تامین مالی مسکن پایدار" و "توسعه شهری با تمرکز بر بلایای طبیعی" با هدف رسیدگی تخصصی به موضوعات دانست که راهبری کمیته دوم یعنی کمیته بهسازی شهری با جمهوری اسلامی ایران می باشد و دبیرخانه آن در شرکت بازآفرینی شهری ایران مستقر می باشد.

عرفانیان ادامه داد: در کشورهای عضو نیز کارگروه های ملی با همین موضوعات تشکیل شده که حاضران در این جلسه عضو این کارگروه ها هستند و مسئولیت کارگروهها در ایران به ترتیب بر عهده معاونت شهرسازی ومعماری، شرکت بازآفرینی شهری، وزارت نیرو، معاونت مسکن و ساختمان و مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی می باشد.

همچنین مقرر گردید دستگاههای مختلف عضو کارگروههای تخصصی، ظرفیت های بخشی خود را در قالب برگزاری نمایشگاه، بازدید و ... به دبیرخانه اجلاس معرفی نمایند تا در بخش برنامه جانبی اجلاس به مهمانان ارائه شود.

گفتنی است هفتمین اجلاس وزرای راه و شهرسازی کشورهای آسیا و اقیانوسیه، با شرکت ۶۵ کشور جهان در تاریخ ۲۲ الی ۲۴ اکتبر ۲۰۱۸ مصادف با ۳۰ مهر و اول و دوم آبان ۱۳۹۷ در تهران برگزار خواهد شد.