04/24/2019 - چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398

برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار اجرایی می شود/ تصویب پیشنهادات سازمان نوسازی شهر تهران در هیأت وزیران

1397/2/31 352 اخبار اختصاصی سازمان , ستاد بازآفرینی شهر تهران rating
image

هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه به ریاست رییس جمهور، راهکارهای اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار را با هدف احیاء، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری مورد بررسی قرار داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران به منظور تسریع در نوسازی بافت  های فرسوده و ناکارآمد شهری، کلیه وزارتخانه ها و مؤسسات و شرکت های دولتی مکلف شدند نسبت به واگذاری رایگان اراضی در اختیار خود در محدوده  ها و محلات دارای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به وزارت راه و شهرسازی اقدام کنند.
برنامه یاد شده؛که پیش نویس آن در کارگروهی با مشارکت شهرداری تهران (سازمان نوسازی شهر تهران) ، وزارت راه و شهرسازی(شرکت عمران و بهسازی شهری ایران)، وزارت کشور(سازمان شهرداریها و دهیاریها)، سازمان برنامه و بودجه، وزارت نیرو و بانک مرکزی  با محوریت معاونت اقتصادی رئیس جمهور تهیه و جهت تصویب به هبأت محترم وزیران پیشنهاد شده بود؛ شامل طرح‌های بازآفرینی شهری پایدار در محدوده اراضی دارای مالکیت خصوصی و اراضی دولتی است.
دولت جهت ایجاد مشوق  های لازم برای تسهیل در فرآیند بازآفرینی شهری پایدار، کلیه دستگاه  های عضو ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار را موظف کرد حداقل ۳۰ درصد از اعتبارات بودجه های سنواتی مربوط به فعالیت­ های خود در شهرها را به برنامه اجرایی بازآفرینی محدوده‌ها و محلات هدف، اختصاص دهند.
همچنین میزان سقف تسهیلات مشارکت مدنی دوره ساخت و ودیعه اسکان موقت در اراضی مشمول این طرح را در کلانشهرها به ازای هر واحد مسکونی تولید شده به ترتیب ۵۰۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون ریال و در سایر شهرها نیز سقف تسهیلات یاد شده را به ترتیب ۴۰۰ میلیون و ۱۵۰ میلیون ریال تعیین کرد.
هیات وزیران، بانک مرکزی را نیز موظف کرد پس از تصویب شورای عالی پول و اعتبار، نسبت به فراهم کردن تمهیدات لازم جهت کاهش سود تسهیلات خرید مسکن (صندوق یکم) در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری از ۸ درصد به ۶ درصد و کاهش مدت سپرده‌گذاری از ۶ ماه به ۵ ماه و نیز افزایش دوره بازپرداخت از ۱۲ سال به ۱۵ سال اقدام کند.