04/24/2019 - چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398

استقبال اندک از تسهیلات نوسازی در کشور / شهر تهران پیشرو در جذب تسهیلات

1397/2/30 333 اخبار اختصاصی سازمان , ستاد بازآفرینی شهر تهران rating
image

چهل و دومین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار به ریاست عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با دستور کار بررسی گزارش اقدامات انجام شده از سوی بانک مسکن در زمینه تسهیلات نوسازی و تعاونی های مسکن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران در این جلسه مدیرعامل بانک مسکن ضمن ارائه گزارشی از عملکرد تسهیلات بافت فرسوده شهری اذعان داشت: علیرغم استقبال کم از تسهیلات نوسازی در سطح کشور، شهر تهران و استان آذربایجان شرقی بیشترین میزان عملکرد تعداد پرداختی از کل تسهیلات ابلاغی را به خود اختصاص داده اند.

نائب رئیس ستاد ملی بازآفرینی با تأکید بر اینکه استفاده ناچیز برخی استان‌ها از تسهیلات بانک مسکن نشان از عدم درگیری کامل بدنه بانک‌ها با این حوزه در سطح کشور دارد، گفت: عدم حضور مدیران بانکی در  جلسات ستاد بازآفرینی استانها  باعث عدم تقارن اطلاعات بین ستاد و بانک می شود. ضروری است مدیران بانک با حضور در جلسات مذکور راهکارهای مناسبی را در چارچوب قوانین و موضوعات مطرح شده جهت بهتر شدن هرچه بیشتر شرایط ارائه دهند.

پرداخت یارانه سود تسهیلات نوسازی به شهروندان تهرانی توسط شهرداری تهران

مدیرعامل سازمان نوسازی و دبیر ستاد بازآفرینی پایدار شهر تهران نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از تسهیلات اعطائی به متقاضیان نوسازی در شهر تهران، عمده ترین چالش موجود در این زمینه را عدم انجام تعهدات دولت در اعطای یارانه سود تسهیلات بانکی مطرح و خاطرنشان کرد: ستاد بازآفرینی پایدار شهر تهران به استناد تبصره 26 بودجه مصوب شهرداری تهران، یارانه سود تسهیلات بانکی را به شهروندان پرداخت می کند ولی درخواست ما تعدیل نرخ سود تسهیلات در قراردادهای فی مابین بانک و شهروندان است که متاسفانه علیرغم پیگیریها و جلسات متعدد با بانک، عملیاتی نشده است.

معضل اصلی دوصدائی دولت در سیاستگذاری های بافت فرسوده است/ "پس انداز" جایگزین "یارانه"

وزیر راه و شهرسازی در این زمینه اظهار داشت: به اعتقاد من سیاست استفاده از منابع دولتی در تأمین نیمی از سود تسهیلات در محلات هدف با توجه به تنگای مالی دولت در زمان کنونی تصمیمی اشتباه بوده که باید قطع و سیستم پس‌انداز جای آن را بگیرد چرا که در صورت تداوم این روند تنها بدنامی آن برای دولت برجای می‌ماند.

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم تا مکاتبه ای با هدف بررسی بیشتر مسئله به رئیس‌جمهور، معاون اقتصادی و همچنین مشاور رئیس جمهور در حوزه بافت‌های فرسوده ارسال شود تا در نهایت مردم و متقاضیان از سردرگمی در این حوزه خارج شوند.

تعریف جدیدی از تعاونی مسکن ارائه شود/ تعاونی‌های مسکن، عملیات ساخت را به سازندگان حرفه‌ای بسپارند

نائب رئیس ستاد ملی بازآفرینی همچنین در مورد مشکلات تعاونی‌های مسکن در کشور اظهار داشت: تعاونی‌های مسکن در کشورهای پیشرفته (مثل کشور آلمان که ما نیز از مدل اجرایی آنها در کشورمان تبعیت می‌کنیم) به دلیل عدم برخورداری از تخصص و دانش کافی در زمینه فنی و مهندسی، به هیچ وجه درگیر ساخت و تولید مسکن نبوده و تنها منابع مالی را تامین می‌کنند، این درحالی است که در ایران تمامی تعاونی‌ها خود اقدام به تولید مسکن کرده و مشکلات بیشماری مانند مسکن مهر را پدید می‌آورند.

آخوندی در پایان با تأکید براینکه باید تعریف مشخصی برای تعاونی تأمین مسکن در کشور به وجود آید گفت: این تعاونی‌ها باید به ساماندهی امر تولید پرداخته و ساخت را به متخصصان بسپارند، امری که قطعا از این پس باید مورد توجه جدی قرار گیرد.