04/26/2019 - جمعه 6 ارديبهشت 1398

عدم توجه به پیوست‌های اجتماعی علت اصلی گسترش حاشیه‌نشینی در استان خوزستان/ استراتژی ستاد ملی بازآفرینی، توان افزائی جوامع محلی و محله محوری است

1397/2/15 333 اخبار اختصاصی سازمان , ستاد بازآفرینی شهر تهران rating
image
چهل و یکمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با محوریت ارائه گزارش وضعیت محدوده‌ها و محلات هدف بازآفرینی شهری و عملکرد ستادهای استانی و شهرستانی استان خوزستان با حضور اعضی ستاد ملی ، نمایندگان استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی، استاندار خوزستان و مدیران ارشد استان به ریاست عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و نائب رئیس ستاد ملی بازآفرینی برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی استاندار خوزستان با تأکید بر این نکته که قطعاً محیط زیست و بخش‌های مختلف هیج استانی به اندازه خوزستان در طول تاریخ، مورد مداخلات انسانی قرار نگرفته است گفت: این منطقه طی ۸ سال متوالی در معرض مستقیم جنگ بوده و ساکنان آن به همین دلیل مجبور به تخلیه روستاها و شهرهای مرزی  و کوچ به سایر شهرها و مرکز استان شده‌اند از سویی دیگر اجرای پروژه‌های ملی از جمله سدهای بزرگ، طرح توسعه نیشکر و... نیز عاملی بر تشدید این مهاجرت‌های اجباری به شمار می‌رود.

شریعتی با بیان اینکه گسترش بافت‌های ناکارآمد و سکونتگاه‌های غیررسمی در خوزستان یکی از اثرات همین شرایط محسوب می‌شود گفت: درحقیقت باید بگوییم که متأسفانه ما در فعالیت‌های انجام گرفته در خوزستان پیوست‌های اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی را رعایت نکرده‌ایم، امری که باعث شده امروز شاهد وجود بیش از ۸۰۰ هزار نفر حاشیه‌نشین در این استان باشیم.

استاندار خوزستان در ادامه با تأکید براینکه اقتصاد هیچ استانی به اندازه خوزستان به اقتصاد کشور گره نخورده است گفت: مدیریت مستقل هر دستگاه برای پروژه‌های مربوط به خود در استان مشکلاتی را به وجود آورده که این مسئله نیز باید به نحو صحیحی کنترل و مورد توجه قرار گیرد.

ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن نیز در این جلسه در تشریح عملکرد استان در حوزه ارائه تسهیلات بافت فرسوده بیان کرد: ۹.۶ درصد از مناطق فرسوده کشور متعلق به خوزستان بوده که طی مدت زمان ارائه تسهیلات از صندوق پس‌انداز یکم تنها ۳ هزار و ۶۰۷ واحد مسکن مهر ، ۷۷۶ واحد شهری و ۱۶ هزار واحد روستایی در مناطق فرسوده از این تسهیلات استفاده کرده‌اند، آماری که متأسفانه بسیار کمتر از سطح توقع بانک در استفاده از تسهیلات به شمار می‌رود.

در انتهای جلسه، وزیر راه و شهرسازی ریشه مسائل در استان خوزستان را کالبد محور بودن پروژه ها دانست و تاکید کرد در اجرای پروژه های توسعه ای در سطح استان که غالباً در سطح ملی می باشند، توسعه انسانی مطرح نبوده و به انسان محور بودن این پروژه ها توجهی نشده است.

آخوندی با اشاره به اینکه استراتژی ستاد ملی بازآفرینی، توان افزائی جوامع محلی و محله محوری است اظهار داشت: ماموریت و وظیفه اصلی ما در کنار اجرای پروژه ها، افزایش توان اجتماعی شهروندان و درگیر کردن آنها در امر توسعه است تا به یک توسعه پایدار دست بیابیم.