04/24/2019 - چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398

تاکید بر بازنگری شرایط ایجاد تعاونی‌های مرتبط با امر بازآفرینی/ تشکیل تعاونی‌های مسکن بافت فرسوده

1397/2/3 277 اخبار اختصاصی سازمان , ستاد بازآفرینی شهر تهران rating
image

عباس آخوندی در چهلمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار که با حضور اعضای ستاد در محل وزارت راه وشهرسازی تشکیل شد، ضمن تأکید بر ضرورت بازنگری شرایط ایجاد تعاونی‌های مرتبط با امر بازآفرینی اظهار داشت: قطعاً در صورت اجرای این بازنگری و اتخاذ تصمیمات بهتر، ما نیز می‌توانیم از تشکیل تعاونی های مسکن بافت فرسوده حمایت کرده و در این راستا قدم برداریم.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نائب رئیس ستاد ملی بازآفرینی پایدار شهری در ادامه با تأکید بر اینکه کانالیزه شدن امتیازات از طریق تعاونی‌ها قطعاً به ضرر آن‌ها خواهد بود گفت: به عقیده من با توجه به سیاست‌های کلی نظام و دستورات مقام معظم رهبری ایجاد شرایطی که در آن فضایی برای رقابت وجود نداشته باشد اشتباه بوده و به زیان فعالیت تعاونی‌ها خواهد بود.

وی در ادامه با بیان این مطلب که تعاونی‌های موفق همگی حسب موضوع ایجاد شده‌ و مبنای تشکیل آن‌ها جغرافیا نبوده است گفت: بدون شک روستا، محله و شهرستان، موضوع ایجاد یک تعاونی نبوده و مواردی از قبیل مسکن و ... می توانند در این حوزه نقش داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی ایجاد تعاونی‌ها بر مبنای یک قابلیت را امری ضروری دانست و گفت: درحال حاضر قوانین لازم برای ایجاد تعاونی ها وجود دارد و وظیفه ما تنها جهت‌دهی به آن‌هاست. به طور مثال در بخش مسکن و در اجرای برنامه ملی بازآفرینی، یک تعاونی می تواند در قالب کار توسعه‌گران و سرمایه‌گذاری مسکن بوده و دیگری به عنوان یک تعاونی مهندسی و عملیات ساخت واحدهای مسکونی عمل کند.

در ادامه جلسه با پیشنهاد عضویت نیروی انتظامی در کارگروه شبکه ملی سمن‌ها موافقت شد.