04/18/2019 - پنجشنبه 29 فروردين 1398

نشست تخصصی «بررسی رویکردهای توسعه گری و نوسازی مسکن در بافت های ناکارآمد شهری» برگزار شد

1396/12/14 419 اخبار اختصاصی سازمان rating
image

نشست تخصصی «بررسی رویکردهای توسعه گری و نوسازی مسکن در بافت های ناکارآمد شهری» توسط کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران، معاونت شهرسازی شهرداری تهران، سازمان نوسازی شهر تهران و انجمن صنفی کارفرمایی دفاتر خدمات نوسازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران،زهرا نژاد بهرام در نشست تخصصی «بررسی رویکردهای توسعه گری و نوسازی مسکن در بافت های ناکارآمد شهری» که در آمفی تئاتر فرهنگسرای اندیشه برگزار شد با اشاره به رویکرد کلی کشور به موضوع نوسازی در گذشته، عنوان کرد: در گذشته مفهوم نوسازی فقط درچارچوب تولید مسکن نو معنا می یافت و کمتر توجهی به مفاهیم ارتباطات اجتماعی در شهر و انسان می شد.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در این خصوص افزود: گسترش و توسعه این رویکرد به نحوی بود که آثار آن در سازه های جدید همچنان قابل مشاهده است، به نحوی که سازه ای با قدمت بالای 10 سال کلنگی تلقی می شود، این نگاه و رویکرد بود که خسارت جبران ناپذیری را به مجموعه بافت های فرسوده بیش از 3 هار هکتاری شهر ما وارد کرد.

نژاد بهرام با بیان این که امروز در آستانه دوره جدیدی هستیم که محله سازی و مشارکت عمومی برای نوسازی در دستور کار قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: آنچه می دانم این است که زندگی ساکنان بافت های فرسوده به تصمیم گیری های ما مسئولین وابسته است که اگر خوب سنجیده و ارزیابی نشود، خسارات غیرقابل جبرانی را به زندگی این قشر از شهروندان وارد خواهد کرد.

وی تصریح کرد: دفاتر خدمات نوسازی سرمایه های گرانقدری هستند که با سابقه بیش از 8 الی 9 سال با محلات دارای بافت فرسوده اجین شده اند و تجارب جوانان فعال در این دفاتر در رویکرد جدید نوسازی بر مبنای انسان محوری می تواند مورد بهره برداری و استفاده قرار گیرد.

نژاد بهرام عنوان کرد: منظور از بافت فرسوده تنها فرسودگی ساختمان نیست بلکه بهم خوردگی تعادل زندگی در این بافت است که آن را به فرسودگی و زوال کشانده است، لذا ضرورت توجه به عدم تعادل اقتصاد و کالبد، جدی ترین مسئله ای است که می بایست در  نسخه جدید نوسازی بافت های فرسوده مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد ساکنان بافت های فرسوده به عنوان اصلی ترین ذی نفعان، بهره برداران اقتصادی طرح نوسازی نباشند، قطعاً دوباره دچار زوال خواهیم شد، هرچند که موفق به نوسازی خانه های فرسوده آنها شویم.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران ضمن اشاره به کوچ و مهاجرت ساکنان بافت های فرسوده به دنبال اجرای برخی از طرح های نوسازی، بر ضرورت و اهمیت توجه به استحکام بخشی و مقاوم سازی ساختمان های ناپایدار و ارائه راهکارهای شایسته در این مورد تأکید کرد.

مهدی حجت، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز در این نشست تخصصی با بیان این که موضوع علم معماری، شکل دادن به زندگی انسانها به وسیله ساختمان است، تأکید کرد: باور غلط این است که موضوع علم معماری، شکل دادن به ساختمان و طراحی ساختمان است در حالیکه فکر کردن به کیفیت زندگی انسان و طراحی شکل و سبک زندگی مهمترین دغدغه معماران است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان این که مواجه شدن با بافت فرسوده با انسان آغاز می گردد، خاطرنشان کرد: روی صحبت من با افرادی است که می خواهند در نوسازی بافت فرسوده مداخله کنند، نزدیک شدن به بافت فرسوده قطعاً به شناسایی دقیق عواطف، احساسات، پیچیدگی ها و ظرایف ارتباطات انسانی، روابط و خصوصیات سبک زندگی ساکنان این بافت ها نیاز دارد، لذا تعریف معماری و شهرسازی این است که به زندگی افراد فکر کنیم نه به کالبد، کالبد را در استخدام تأمین زندگی قرار دهیم.

حجت با اشاره به ویژگی های متفاوت هر منطقه و محله بر ضرورت گفتگوی مستقیم با ساکنان بافت های فرسوده و کسب درک دقیق و درست از محیط زندگی و ارزش های آنها تأکید کرد و گفت: توانایی ها، شناخت، تجارب و مطالعاتی که کارشناسان دفاتر خدمات نوسازی و نواحی شهرداری به دلیل طول مدت استمرار کاری خود در محلات بافت های فرسوده داشته اند می تواند به عنوان منبعی غنی در انجام اقدامات نوسازی مورد استفاده قرار گیرد.

سید رضا میرصادقی، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز در این نشست با اشاره به اینکه بافت فرسوده شهر تهران در طی 18 سال گذشته 208 هزار پلاک داشته است که امروز 40% آن نوسازی شده است، گفت: علیرغم قانون مصوب سال 85 مبنی بر الزام نوسازی سالانه 10% از بافت های فرسوده که بر اساس محاسبات سالانه 47 هزار واحد مسکونی را شامل خواهد شد، نتوانستیم در سال بیش از 17 هزار واحد مسکونی را نوساز کنیم.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ادامه داد: این امر نشان از آن دارد که یا قانونگذار به آنچه مصوب می کرده واقف نبوده و یا متولیان امر این مهم را جدی نگرفته اند.

میرصادقی با بیان این که بیشترین رشد نوسازی در بازه زمانی سال های 89 تا 91 و همزمان با رشد قیمت مسکن در تهران اتفاق افتاده، اظهار داشت: در ایامی که رشد قیمت ملک در متوسط حدود 371 درصد بوده از 82 هزار واحد مسکونی که در طول این سالها نوسازی شده نزدیک به 57 هزار واحد مربوط به همان بازه زمانی 3 سال است، یعنی بالا رفتن قیمت زمین و مستغلات باعث تسریع روند نوسازی شده است.

دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران با اشاره به اینکه بیشترین عدم رضایتمندی از نوسازی مربوط به محلاتی بوده است که بیشترین اقدامات نوسازی در آنها صورت گرفته، تأکید کرد: در رویکرد جدید سازمان نوسازی توجه به بهبود و ارتقاء سرانه های خدماتی از جمله فضای سبز، پارکینگ، بهسازی عرصه های عمومی و غیره که بیشترین دلیل عدم رضایتمندی ساکنان را در بر داشته، بیشتر از تولید مسکن در دستور کار قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: هدف از نوسازی بافت های فرسوده در نشست هایی که با ریاست محترم جمهور و اعضای محترم هیأت وزیران برگزار شد، فقرزدایی است و این امر نیاز به تزریق نقدینگی دارد. نگرش ما در این امر نگرش اهرمی است تا بتوانیم با حداقل نقدینگی، بیشترین بهره وری را داشته باشیم.

میرصادقی اظهار داشت: تلاش داریم فرآیندهای نوسازی و بهسازی را در محلاتی که کمتر از 30 درصد پیشرفت نوسازی در آنها اتفاق افتاده مانند محله های اتابک و مینابی در منطقه 15 تعیین تکلیف کرده و ادامه دهیم.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در ادامه سخنان خود به تشریح برنامه های سازمان نوسازی در خصوص الگوی مداخله در بافت های ناکارآمد پرداخت و گفت: تسریع در روند نوسازی، پرداخت تسهیلات بلند مدت با نرخ سود 6%، کاهش هزینه های جانبی ساخت و ساز از طریق پرداخت هزینه های نظام مهندسی، معافیت از مالیات در ساخت و نقل و انتقال در بافت های فرسوده، موکول کردن بیمه تأمن اجتماعی به زمان صدور پایان کار، توسعه فعالیت های دفاتر خدمات نوسازی، پشتیبانی از طرح مسکن امید و ... از جمله اموری است که از سوی سازمان نوسازی به جدیت پیگیری می شود.

میرصادقی عنوان کرد: آنچه به عنوان رویکرد آتی سازمان در مواجهه با بافت های فرسوده تعریف شده، بصورت نسخه واحد نیست بلکه رویکرد نوسازی در هر منطقه و هر محله متفوت است و تعریف خاص خود را دارد.

وی با اشاره به فراخوان جذب سرمایه گذار برای ورود به پروژه های نوسازی، تصریح کرد: شرایطی که امروز به وجود آمده در طول تاریخ نوسازی بی سابقه است چرا که این مهم از سوی دولت و ریاست محترم جمهور به جدیت در دستور کار قرار گرفته و کلیه شهرداران مناطق نیز جهت تسهیل فرآیندهای نوسازی به ویژه کاهش مدت زمان صدور پروانه در حال تلاش هستند.

دکتر کاوه علی اکبری، مجید ابراهیم پور و کمال اطهاری از دیگر سخنرانان این نشست تخصصی بودند و پیرامون ارزیابی مسائل حقوقی و اثرات کالبدی رویکرد توسعه گری و انبوه سازی در بافت های ناکارآمد، ارزیابی اثرات اجتماعی نوسازی های گسترده حوزه مسکن در بافت های ناکارآمد شهری و ارزیابی اقتصادی و نهادی الگوهای نوسازی شهری به ایراد سخنرانی  پرداختند.