04/18/2019 - پنجشنبه 29 فروردين 1398

به دنبال محله سازی هستیم نه خانه سازی

1396/12/19 404 اخبار اختصاصی سازمان rating
image

مشاور رئیس جمهور در امور هماهنگی نوسازی بافت های فرسوده و ناپایدار شهری با تاکید بر اینکه نمی خواهیم "خواب شهر" بسازیم، تصریح کرد: در اجرای طرح مسکن امید به دنبال محله سازی هستیم، نه خانه سازی.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران،  اکبر ترکان نماینده رئیس جمهور در امور هماهنگی بافت های فرسوده و ناپایدار شهری در نشست "معرفی ابعاد و فرصت های سرمایه گذاری طرح مسکن امید" که با حضور انبوه سازان و سرمایه گذاران برگزار شد، از تفاوت رویکردهای نوسازی بافت فرسوده با گذشته خبر داد و گفت: در گذشته تنها به نوسازی خانه فرسوده توجه می شد ولی درحال حاضر رویکرد نوسازی در بافت فرسوده توجه به محله سازی است.

وی افزود: تفاوت محله سازی با خانه سازی توجه کردن به ایجاد معابر، مراکز خدماتی و نیازهای محله است.

ترکان با تاکید بر اینکه نمی خواهیم خواب شهر بسازیم، گفت: اگر به دنبال محله سازی هستیم باید به معیشت محله نیز توجه داشته باشیم.

مشاور رئیس جمهور در امور هماهنگی نوسازی بافت های فرسوده و ناپایدار شهری با تاکید بر اینکه تهران محلی برای تمام ابعاد زندگی و معیشت است، گفت: در گذشته رویکرد شهرداری به گونه ای بود که اخذ موافقت ساکنان محله به منظور تجمیع برای دستیابی به عرصه یکپارچه جهت نوسازی سال ها طول می کشید اما رویکرد شهرداری در طرح  مسکن امید به نحوی است که عرصه آماده در جوار خانه های فرسوده در زمین هایی که متعلق به شهرداری است در اختیار توسعه گر قرار می گیرد.

وی ادامه داد: در این روش صاحب زمین شهرداری است و توسعه گر نیز مسئولیت ساخت را بر عهده می گیرد. سهم هر یک از طرفین نیز در قالب قرداد مشارکت به شکل 50  50 تامین می شود. در نهایت توسعه گر، مختار است سهم خود را به گونه ای که می خواهد اداره می کند و شهرداری نیز سهم خود را به ساکنین قطعه مجاور که بافت فرسوده است می دهد و در مقابل عرصه آن ها را دریافت می کند.

مشاور رئیس جمهور در امور هماهنگی نوسازی بافت های فرسوده و ناپایدار شهری با اشاره به اینکه مخاطب شهرداری در این امر سرمایه گذاران هستند و نه پیمانکاران، خاطرشان کرد: کاربری تمام این زمین ها مسکونی نیست و سرمایه گذار می تواند از خلاقیت خود برای ایجاد فرصت های سرمایه گذاری استفاده نماید، چرا که که نگاه ما به تهران به منزله خواب شهر نیست.

ترکان در پاسخ به سؤالات مطرح شده عنوان کرد: تضمین بازگشت سرمایه فقط مربوط به امور بانکی است و خلاقیت سرمایه گذاران می تواند تضمینی برای بازگشت سرمایه شان در بافت های فرسوده که می توان آن را با عنوان گنج پنهان نیز تلقی کرد، باشد.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به مسائل اجتماعی در بافت های فرسوده، افزود: باید با مشکلات مردم محله آشنا باشیم و با استفاده از روابط اجتماعی به توسعه یافتگی برسیم.

مشاور رئیس جمهور در امور هماهنگی نوسازی بافت های فرسوده و ناپایدار شهری با بیان این که امیدواریم در این جا دولت نقش کارفرما را بر عهده نگیرد، گفت: برای انجام این پروژه سازمان برنامه و بودجه 1500 میلیارد تومان تعهد کرده است. این به آن معناست که دولت باید معابر را بسازد و در اختیار شهروندان قرار دهد. این اتفاق در نهایت از طریق شهرداری و با حمایت دولت انجام می شود.

مشاور رئیس جمهور در امور هماهنگی نوسازی بافت های فرسوده و ناپایدار شهری با تاکید بر اصرار شخص رئیس جمهور بر نهاوندیان، مشاور اقتصادی او برای تعیین تکلیف موضوع بافت فرسوده، عنوان کرد: به دنبال آن هستیم تا در شرایط فعلی که دولت مصر به تعیین تکلیف وضعیت بافت فرسوده است، چارچوب مشخصی را تدوین کنیم و به هیئت وزیران پیشنهاد دهیم.

وی در ادامه  با اشاره به فرآیند تنظیم پیش نویس این طرح جهت ارائه به هیأت وزیران، پیشنهاد ایجاد کمیته ای متشکل از سرمایه گذاران راغب در این امر را داد تا بتوانند پیشنهادات و انتظارات خود را  به منظور اخذ مصوبه از هیات وزیران ارائه دهند.

وی با بیان اینکه ۱۱ میلیون نفر در حاشیه شهر زندگی می‌کنند، گفت: یک میلیون و ۵۰۰ نفر دانش آموز در محلات بافت فرسوده داریم که باید کمبودها را برطرف کنیم و سرویس دهی کامل به این دانش آموزان را شاهد باشیم.

ترکان درباره بازه زمانی اجرای این طرح، گفت: از 18 تا 24 ماه زمان ساخت هر مجموعه تخمین زده شده است، اما زمان پایان این طرح به خاطر جمعیت بالا غیر قابل تخمین است.

در ادامه این نشست مهدی حجت معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان این که برای اولین بار است که در مورد احیای بافت فرسوده شخص رئیس جمهور با تمام قوا وارد صحنه شده است، گفت: طبیعتا تجربه مسکن مهر موجب شد تا کارهایی که نباید انجام دهیم برای ما روشن شود و این فرصت خوبی برای شهرداری تهران است.

وی با تاکید بر این که در اجرای این طرح بیش از هر چیز نیاز به جلب اعتماد ساکنان محلات داریم، گفت: در حال حاضر بالغ بر 50 دفتر خدمات نوسازی در محلات دارای بافت فرسوده شهر تهران فعال هستند و ارتباط خوبی با مردم دارند که این ارتباط سرمایه ای برای جلب مشارکت مردم و موفقیت طرح است.

سید رضا میرصادقی، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز در این نشست از اعلام آمادگی بیش از 90 شرکت برای سرمایه گذاری در نوسازی بافت فرسوده خبر داد و خاطرنشان کرد: هدف از اجرای طرح مسکن امید تنها تولید مسکن نیست بلکه تمامی ابعاد جهت تأمین نیازهای یک محله در اجرای این طرح مد نظر قرار گرفته می شود.

میرصادقی با تأکید بر این که اراضی مشخص شده در این طرح به عنوان یک تنخواه جهت تسریع فرآیند نوسازی مورد استفاده قرار می گیرد، یادآور شد: علیرغم این که در دو دهه گذشته شاهد ۴۰ درصد پیشرفت در نوسازی بافت فرسوده  بودیم اما به لحاظ امکانات شهری عقب ماندگی هایی وجود دارد و سرانه های خدماتی به طور متوازن توزیع نشده است.  

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به صدور پروانه و انتقال سند رایگان، ایجاد تسهیلات و ودیعه مسکن، معافیت 50 درصدی هزینه های نظام مهندسی، تخفیف 100 درصدی عوارض، رایگان شدن انشعابات و غیره، خاطرنشان کرد: دولت در اجرای این طرح نقش حامی، پشتیبان و تضمین کننده را دارد و تمام تلاش ما این است تا وعده کاهش سود تسهیلات به 6 درصد از سوی دولت نیز محقق  گردد.

میرصادقی با بیان این که تاکنون بخش هایی از اراضی مذکور با مساعدت شهردار محترم تهران در اختیار سازمان نوسازی قرار گرفته است، تصریح کرد: اراضی متعلق به سازمان های دولتی همچون وزارت نیرو نیز در مرحله حقوقی برای نقل و انتقال هستند.

وی ادامه داد: قراردادهای ما با سرمایه گذار 18 تا 36 ماهه است و تمامی تعهدات دو طرف به طور کامل در قرارداد قید می شود. یکی از موارد مهم در قرارداد کیفیت کار و بحث زمان بندی است، به این معنی که اگر هر مرحله بیش از 3 ماه به تاخیر بیافتد، قرارداد به شکل خودبخود فسخ می شود.

در این نشست به ابهامات و سؤالات سرمایه گذاران و انبوه سازان در خصوص شرایط و نحوه همکاری سرمایه گذاران در طرح مسکن امید پاسخ داده شد.