04/18/2019 - پنجشنبه 29 فروردين 1398

بازآفرینی بافت‌های فرسوده نیازی اجتماعی است

1396/12/5 241 اخبار اختصاصی سازمان rating
image

احیا بافت‌های فرسوده در تمام دنیا انجام می‌شود و در ایران نیز از چند سال قبل آغاز شد و اکنون نیز در برخی کلان‌شهرها اجرا می شود اما با توجه به توضیحاتی که رئیس جمهور در زمینه بازآفرینی پایدار بافت شهری فرسوده ارائه داده و پیش‌بینی اعتباراتی که در ماده 56 برنامه ششم در نظر گرفته شده است، مجلس شورای اسلامی به طور اختصاصی نگاه ویژه‌ای به بازآفرینی و احیای بافت‌های فرسوده داشته و پیش‌بینی اعتباری حدود 230 هزار میلیارد تومان برای دوره زمانی 10 ساله برای احیا بافت‌های فرسوده کرده است.

اگر دولت و مجلس شورای اسلامی بتوانند هر ساله اعتبار مناسبی را به نوسازی بافت‌های فرسوده اختصاص دهند، این طرح عملیاتی خواهد شد و در طول چند سال آینده بافت‌های فرسوده کشور بازآفرینی و احیا خواهد شد.

در همین حال در ارتباط با موضوع ضمانت اجرایی این طرح باید به این نکته توجه داشت که طرح مذکور براساس سلیقه یک دولت یا یک رئیس‌جمهور طراحی نشده بلکه یک نیاز جامعه است. در حال حاضر حدود 20 درصد مساحت شهرها کشور از بافت های فرسوده تشکیل شده است و حدود 30 از جمعیت شهری کشور در این بافت‌ها به سختی سکونت می‌کنند. بنابراین احیا بافت‌های فرسوده یک نیاز اجتماعی است به همین دلیل دولت توجه خاصی به این موضوع داشته است و به نظر نمی‌رسد با پایان این دولت و آغاز دولت جدید، این طرح منتفی شود زیرا جامعه به ادامه یافتن آن نیاز دارد.

با توجه به این مساله که بخش عمده‌ای از بافت‌های فرسوده، خانه و محل سکونت مردم است، اگر دولت بخواهد در این بافت‌ها دخالت کند و طرح خود را به اجرا درآورد، به طور حتم همکاری و مشارکت مردم از ضروریات خواهد بود و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. بنابراین دولت هر اندازه بتواند در ارائه خدمات زیرساختی، روبنایی و زیربنایی از طریق بودجه عمومی و همکاری دستگاه‌هایی مانند وزارت نیرو در زمینه آب، برق و فاضلاب، وزرات ارتباطات در زمینه مخابرات، وزارت نفت در بخش لوله کشی گاز و وزارت راه، مسکن، شهرسازی در بخش دسترسی‌ها و معابر و همچنین شهرداری در ارائه خدمات شهری خوب و قابل قبول عمل کنند مردم نیز تشویق می‌شوند تا در کنار دولت به نوسازی و بازسازی خانه‌های خود، تجمیع قطعات کوچک و یکپارچه سازی قطعات و علاوه بر آن مشارکت با سرمایه گذاران برای بهسازی، بازسازی و نوسازی مسکن خود اقدام کنند.