04/18/2019 - پنجشنبه 29 فروردين 1398

سال آینده شاهد تلاش مضاعف دولت برای نوسازی بافت های فرسوده خواهیم بود

1396/11/3 363 اخبار اختصاصی سازمان rating
image

رئیس جمهور کشورمان در گفتگوی زنده تلویزیونی که روز دوشنبه دوم بهمن‌ماه از شبکه اول سیما روی آنتن رفت، تصریح کرد: بودجه 97 آغاز احیای بافت های فرسوده در سراسر کشور است؛ زمین مجانی به سازندگان و مسکن مجانی به ساکنان منازل فرسوده خواهیم داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران به نقل از خبرگزاری ریاست جمهوری، حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان روز دوشنبه دوم بهمن‌ماه در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم که از شبکه اول سیما روی آنتن رفت، ضمن  تبریک میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار، با اشاره به زلزله اخیر در کرمانشاه و با بیان اینکه ایران کشوری است که روی خط زلزله واقع شده است، اظهارداشت: از شمال تا جنوب کشور گسل‌ها وجود دارند و در این ایام تقریباً روزانه از شمال تا جنوب کشور شاهد لرزش و زلزله بودیم معنایش این است که باید کشور و محل مسکونی مردم و زندگی مردم را برای اینگونه حوادث آماده کنیم تا خسارتها و تلفات کم شود.

دکتر روحانی افزود: در کرمان هم زلزله آمد و تقریباً شدید بود اما تلفات و خسارت‌ها خیلی کمتر بود به دلیل اینکه آنجا بازسازی و مقاوم سازیهایی شده بود و ساختمان‌ها آماده‌تر بود. کشور را باید برای  حوادثی مانند زلزله آماده کنیم .طرحی از گذشته در دولت‌ها تصمیم گیری شده بود تا ساختمان‌هایی که ساخته می‌شود با مهندسی باشد که در برابر زلزله 7.4 و 7.5 مقاوم باشد و آن جاهایی که این مقررات به دقت اجرا و پیاده شده و نظارت شده، اتفاقا ساختمان‌ها در برابر زلزله مقاومت کردند آنجاهایی که مقررات خوب اجرا نشده و متأسفانه نظارت دقیق نبوده با حوادثی روبرو هستیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه یکی از طرح‌هایی که در بودجه سال 97 پیش بینی شده که هم به موضوع مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله و هم به بحث اشتغال و هم به زندگی و رفاه مردم مربوط می‌شود مسأله بافت‌های فرسوده است،  اظهار داشت: تصمیم گرفته ایم در سراسر کشور این کار آغاز شود البته اولین تصمیم‌گیری برای بازآفرینی شهرها و بافت‌های فرسوده از سال 93 در دولت یازدهم شروع شد و در این زمینه مقرراتی وضع و جلسات متعددی تشکیل و محله‌هایی در سراسر کشور تعیین شد که شرایط بافت فرسوده دارند لذا در ماه‌های پیش رو و سال‌ آینده مردم شاهد یک تلاش مضاعف در این زمینه خواهند بود.

دکتر روحانی اضافه کرد: برای همین منظور در بودجه نیز پیش‌بینی شده تقریباً در محله‌هایی که بافت فرسوده وجود دارد آنجایی که می‌توانیم زمین را اختصاص دهیم یا زمین دولتی یا شهرداری و یا مربوط به نهادهای عمومی، زمین مجانی برای احداث ساختمان در اختیار توسعه‌گرها قرار می‌دهیم و افرادی که در بافت‌های فرسوده هستند را به طور مجانی به این ساختمان‌ها منتقل می‌کنیم. به عبارتی هر کسی به ازای هر متر ساختمان که دارد، 1.2متر در ساختمان جدید شرایط مسکونی را برای او بدون پرداخت هزینه فراهم می‌کنیم، یعنی مردم به صورت مجانی داخل ساختمان جدید خود می شوند و ساختمان‌های قدیمی آنها تخریب می‌شود و تبدیل به پارک و فضای لازم برای زندگی مردم می شود. این ساختمانی که می‌سازد معادل این، یک ساختمان دیگر هم در همان زمینی که در اختیارش می‌گذاریم، می‌سازد که در سایه آن ساختمان معادلش خرج خودش را در می‌آورد و به سود هم می‌رسد در ساختمان معادل که خالی است ما تسهیلاتی را در اختیار می‌گذاریم یعنی تضمین می‌کنیم که این ساختمان سریع به فروش برسد و تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار افراد قرار می‌دهیم تا اینکه به خانه‌اولی‌ها یا هر کسی که خانه می‌خواهد به زندگی‌شان برسند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: طرح بافت های فرسوده یک طرح بسیار خوبی است برای این کار ما از بانک‌ها و صندوق توسعه و بودجه دولت استفاده می‌کنیم و این سه مورد برای بافت فرسوده در کنار هم قرار می‌گیرد و ان شاء الله اولین کلنگ آن در دهه فجر و در بهمن‌ماه و در تهران و در برخی از شهرستان‌ها زده می‌شود و سال دیگر به سرعت اینکار را ادامه می‌دهیم. این یک اقدام بسیار مبارکی هم برای مقاوم‌سازی هم برای رفاه مرم و هم برای اشتغال است یعنی در بخش ساختمان یک اشتغال خوبی آغاز می‌شود.

دکتر روحانی در پاسخ به سوال مجری برنامه در رابطه با پروژه های مسکونی که در قالب مسکن مهر ساخته شده و علی‌رغم اینکه یک نوسازی است اما پیوست فرهنگی ندارد و بافت فرسوده را از پیوست فرهنگی‌اش خارج می‌کند، خاطرنشان کرد: مسکن مهر بیرون شهر ساخته شده و امکانات خدمات‌رسانی ندارد. یعنی آنجا نه آب، نه برق، نه مدرسه، نه کلانتری، نه اتوبوس و نه جاده است؛ در دولت یازدهم یک بخش از امکانات دولت و تلاش‌های وزارت راه و شهرسازی، برای این بود که بتوانند مسکن مهر را تکمیل کرده و برق‌رسانی و گازرسانی و جاده سازی کنند.

رئیس جمهور ادامه داد : اینکه یک قوطی را به نام مسکن درست کنیم مسکن نیست بلکه یک سرپناه موقت است. باید خدمات ارائه بدهیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در بافت فرسوده اینطور نیست و محلی است که مردم آنجا زندگی می‌کردند و مدرسه و مسجد و بهداری و امکانات بیمارستانی دارد، افزود: ما فقط خانه‌هایی که در کوچه‌های باریک قرار گرفته و خدمات‌رسانی به آنها مشکل است و اگر خدایی نکرده آتش‌سوزی شود، ماشینی به آنها نمی‌تواند برسد و اگر مریض شود آمبولانس نمی‌تواند به آنجا برسد را تخریب می‌کنیم و شرایط ساختمانی جدید و مسکن جدیدی در اختیار آنها می‌گذاریم و اجازه نمی دهیم شرایط آن محل از لحاظ فرهنگی و محله‌ای بهم بخورد. در این زمینه مقررات بسیار مفصلی وجود دارد که می‌توانند منتشر کنند تا مردم مطلع شوند.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما از ابتدا گفتیم که کاری شروع شده، دولت بعدی متعهد است که این خدمات را انجام دهد؛ تا پایان امسال، پرونده مسکن مهر تقریباً بسته می‌شود؛ اکثر خانه‌ها تحویل داده شده  و همه جا برق‌رسانی شده، جاده‌ها احداث شده و شرایط خدماتی ایجاد شده است.

دکتر روحانی با آرزوی آینده بهتر برای مردم ایران گفت: می‌خواهم به مردم قول بدهم که شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، گرچه معضلاتی دارد و گرچه مردم به همه آرزوها و خواست‌های خودشان نرسیدند، اما دولت قادر خواهد بود با همکاری سایر قوا و در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری مشکلات را حل و فصل بکند و ان شاء‌الله قدم به قدم با هم مشکلات را حل خواهیم کرد. نمونه‌اش ان شاء‌الله سال آینده در موضوع بافت فرسوده و در بخش حمل و نقل و ماشین‌های فرسوده و همچنین برای اشتغال و فضای مجازی قدم های جدی برخواهیم داشتیم.