04/18/2019 - پنجشنبه 29 فروردين 1398

نوسازی بافت های فرسوده و حمل و نقل عمومی اولویت های بودجه سال آینده شهرداری تهران

1396/11/2 320 اخبار اختصاصی سازمان rating
image
شهردار تهران در سی و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، ضمن تشریح جزئیات لایحه بودجه 97 مدیریت شهری، تصریح کرد: تسهیل گری و ترویج فرهنگ نوسازی، توسعه فضاهای سبز، احداث پارکینگ عمومی، تأمین خدمات و زیرساخت در بافت‌های فرسوده و ... از مواردی است که در حوزه معاونت شهرسازی و معماری به عنوان اولویت‌ها در تدوین بودجه سال آینده در نظر گرفته شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، محمدعلی نجفی در سی و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران و هنگام ارائه لایحه بودجه سال آینده شهرداری تهران در تشریح جزئیات بودجه 97 شهرداری گفت: عملکرد مالی و برنامه‌ای یک دهه گذشته مدیریت شهری بالاخص عملکرد مالی سال گذشته و سال جاری مورد بررسی قرار گرفته و تلاش شد تا نقاط ضعف آن مرتفع و نقاط قوت آن تقویت شود. جهت گیری تدوین بودجه به عنوان ابزار سیاستگذاری و اصلاحات ساختاری با تغییرات جدی همراه بوده و از حیث ساختار کارکرد و روش بودجه ریزی برای سال 1398 بر مبنای برنامه سوم توسعه تغییرات اساسی داده خواهد شد.

شهردار تهران در تشریح رویکردها و الزامات تدوین بودجه سال آینده شهرداری تهران در بخش‌های منابع، مصارف، تبصره‌ها، بودجه سازمان‌های وابسته و شرکت‌های تابعه، گفت: شفاف سازی منابع حاصل از سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران با ایجاد تقویت خزانه متمرکز بر اساس بخشنامه ابلاغی وزارت کشور انجام خواهد شد. همچنین پیش بینی منابع بودجه سال آینده به صورت واقعی و قابل وصول، افزایش کیفیت منابع درآمدی با تغییر رویکرد از شهر فروشی به ایجاد منابع پایدار، واریز درآمد نیابتی و سود سهام سازمان‌های وابسته و شرکت‌های تابعه به خزانه شهرداری، کاهش وابستگی به واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و پیش بینی حداقلی واگذاری دارایی‌های مالی، افزایش سهم منابع پایدار و استفاده از ظرفیت‌های لایحه بودجه سال 1397 کل کشور که مشتمل بر درآمدهای حاصل از اجرای طرح کاهش آلودگی هوا (LEZ) است، اجازه انتشار اوراق مشارکت و استفاده از منابع مالی خارجی و ... ، تدوین شده است.

نجفی در تشریح موارد حائز اهمیت در بودجه واحدهای اجرایی در حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک به توجه ویژه به موضوع آلودگی هوا اشاره کرد و افزود: پیش بینی ردیف اعتباری جدیدی بابت بهسازی و نگهداری مراکز معاینه فنی در جهت افزایش کارآیی و ارتقای استانداردها انجام شده است. همچنین بهره گیری از سامانه‌های هوشمند نظارتی در تردد خودروهای واجد مجوز تردد، منظور نمودن ردیف اعتباری جهت توسعه و نوسازی ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا و صدا، انجام مطالعات و تهیه طرح‌های زیست محیطی در امر کنترل کیفیت هوا، پیش بینی ردیف اعتباری تحت عنوان توسعه و تامین ناوگان خطوط مترو و توجه به خرید قطعات یدکی و اورهال و نگهداری و بهسازی خطوط مترو از مواردی است که در حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک و در بخش بودجه‌ای در نظر گرفته شده است.

شهردار تهران تامین اعتبار پروژه‌های دارای پیشرفت فیزیکی بالا، بهسازی کندروی آزادگان، دسترسی آزادگان به دستواره و دوربرگردان حکیم - تعاون را از موارد حائز اهمیت در بودجه حوزه معاونت فنی عمرانی خواند و افزود: بهسازی محیطی، احداث پارکینگ‌های عمومی، توسعه فضای سبز، به ویژه توسعه فضای سبز در بافت‌های فرسوده، نگهداری و توسعه فضای سبز بوستان پردیسان، بازنگری طرح تفصیلی شهر تهران، احداث پارکینگ عمومی در بافت فرسوده، تسهیل گری و ترویج فرهنگ نوسازی در بافت‌های فرسوده، ساماندهی و مرمت بافت‌ها و محلات واجد ارزش فرهنگی تاریخی، تکمیل مسکن پیشگام نوسازان و هماهنگی و تأمین خدمات و زیرساخت و توسعه در بافت‌های فرسوده شهری از مواردی است که در حوزه معاونت شهرسازی و معماری به عنوان اولویت‌ها در تدوین بودجه سال آینده در نظر گرفته شده است.

نجفی خاطرنشان کرد: استقرار نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد از طریق استاندارد سازی فعالیت‌ها و ریزفعالیت‌ها و تعیین بازه قیمتی اجرای آنها بر اساس بهای تمام شده فعالیت‌ها، پیش بینی هزینه‌های اجتناب ناپذیر نظیر حقوق و مزایا، پیش بینی حداکثر اعتبار ممکن به منظور تسویه دیون پیمانکاران، اولویت بندی تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، محدودیت در تعریف پروژه‌های جدید غیر از موارد ضرور و اولویت دار، نگاه ویژه به نگهداشت شهر، پیش بینی اعتبار لازم برای پروژه‌های زیست محیطی، حمل و نقل عمومی، تاب آوری شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده، تداوم و رونق فعالیت‌های عمرانی، هدایت فعالیت‌ها و پروژه‌های سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته در جهت تحقق وظایف ذاتی شهرداری تهران و تمرکززدایی از اعتبارات و توزیع آن بین واحدهای اجرایی از ویژگی‌های بودجه سال آتی شهرداری تهران در بخش مصارف خواهد بود.