04/18/2019 - پنجشنبه 29 فروردين 1398

مجلس از طرح شهرداری برای بافت فرسوده حمایت می کند

1396/10/23 285 اخبار اختصاصی سازمان rating
image

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تجربه موفق بسیاری از کشورها در ایجاد جاذبه های سرمایه گذاری در بافت فرسوده، عنوان کرد: به دلیل اینکه بافت های فرسوده دارای مشکلات عدیده ای به لحاظ شهرسازی، معماری و بحران خیز بودن، دارند، هر چه سریعتر باید این نقاط را ساماندهی کنیم و مجلس با دید حمایتی به طرح دکتر نجفی نگاه می کند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران به نقل از شهرنوشت، سید حسین افضلی با تأکید بر لزوم توجه بیشتر به مسئله مدیریت بحران در کشور گفت: تاکنون مطالعات بسیار خوبی در زمینه مقابله با بحران انجام شده است، اما باید این مطالعات را به مرحله عملیاتی رساند. در نتیجه باید همه دست به دست هم بدهند تا حاصل زحماتی که مسئولین محترم سازمان مدیریت بحران کشیده اند را مردم مشاهده کنند.

این نماینده مجلس در خصوص مهمترین اولویت کاری که کمیسیون عمران در مرحله فعلی گفت: تدوین آیین نامه اجرایی و یا لایحه مربوط به شورای هماهنگی بحران نیازی است که به شدت جای خالی آن در کشور حس می شود. ایران مستعد بحران است؛ از قرار داشتن روی کمربند زلزله و گسل های فعال گرفته، تا سیل و آتش سوزی، بحران هایی است که هر از چندی، اخبار آن را در سطح رسانه ها مشاهده می کنیم.

وی در ادامه افزود: بنابراین نیاز است که یک آیین نامه قوی برای مدیریت بحران های احتمالی در کشور تدوین شود. در نتیجه مهمترین و اساسی ترین کاری که کمیسیون عمران می تواند آن را انجام دهد، هماهنگ کردن مجلس برای تدوین چنین قانونی است.

این عضو کمیسیون عمران تصریح کرد: پس از تدوین آئین نامه مذکور و با توجه به شرایط عمومی کشور، می توان هر مورد و پیشنهادی که از سوی متخصصین و مسئولین مطرح شود را راحت تر بررسی کرد و به نتیجه رساند.  

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به رایزنی های شهرداری با مجلس در خصوص گنجاندن منابع کافی به منظور نوسازی بافت فرسوده در تهران، کمیسیون عمران چه اقداماتی بر لحاظ کردن این مسئله در بودجه سال 97 انجام داده است، گفت: یکی از مواردی که در کمیسیون عمران به خوبی به آن پرداخته شده و کماکان هم مسئله روز است، بحث مناطق فرسوده است.

افضلی در ادامه افزود: ما در خصوص بافت فرسوده، نه تنها در تهران، بلکه در کل کشور، درحال بررسی هستیم تا بتوانیم اقداماتی را در جهت نوسازی این مناطق انجام دهیم. شخصا معتقدم که بیشتر باید از پتانسیل بخش خصوصی برای ساماندهی این مناطق استفاده کنیم. در همین خصوص باید یک سری جاذبه ها را برای سرمایه گذاران ایجاد کنیم تا بافت فرسوده نسبت به نقاط دیگر شهر سودآورتر باشد.

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تجربه موفق بسیاری از کشورها در ایجاد جاذبه های سرمایه گذاری در بافت فرسوده، عنوان کرد: به دلیل اینکه بافت های فرسوده دارای مشکلات عدیده ای به لحاظ شهرسازی، معماری و بحران خیز بودن، دارند، هر چه سریعتر باید این نقاط را ساماندهی کنیم و مجلس با دید حمایتی به طرح دکتر نجفی نگاه می کند.

این عضو کمیسیون عمران در پایان خاطرنشان کرد: در کمیسیون تلفیق در مورد میزان بودجه ای که برای این بخش در نظر گرفته شود، بحث می شود، اما با این حال باید زوایای مختلف مسئله را بسنجنیم. ولی با این وجود لازم به ذکر است که مجموعه همکاران مجلس را نسبت به این مسئله حساس می بینم و آنها تمایل بسیاری به حمایت از طرح دارند.