04/18/2019 - پنجشنبه 29 فروردين 1398

پیشرفت 40 درصدی نوسازی بافت فرسوده تهران

1396/10/18 353 اخبار اختصاصی سازمان rating
image

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در برنامه گفتگوی خبری 18:30 شبکه خبر با اشاره به پیشرفت 40 درصدی نوسازی در تهران، تأکید کرد: برای پیشرفت بیشتر نیاز به بودجه لازم داریم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران سید رضا میرصادقی ضمن حضور در برنامه گفتگوی خبری 18:30 شبکه خبر، اذعان داشت: امروز تجمیع و نوسازی بافت های فرسوده با حضور شهردار تهران کلنگ خورد؛ 50 پلاکی که از واحدهای 23 متری تشکیل شده در سه پروژه 12، 16 و 22 پلاک رقم خورد، دوسال زمان برد تا توافق کلنگ زنی انجام شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران افزود: در بافت فرسوده صاحبان و مالکان زیاد هستند، پس تجمیع زمان براست. نقل و انتقال نیز موجب گسست اجتماعی می شود و عدم اعتماد و عدم توان مالی از عوامل دیگر زمان بر بودن این کار بوده است. تسهیلات و امکانات و تخفیفات نیز زمان خاص خود را می طلبد.

میرصادقی گفت: در شهریور سال 93 با تشکیل ستاد ملی بازآفرینی به دستور رئیس جمهور، ارگان ها و سازمان های ذیربط ملزم به همپوشانی در رابطه با این امر شدند. سال 96 استارت این کار خورده و سال 97 سال تکمیل خواهد بود اما نسبت به برنامه ای که قانونگذار و مجلس در برنامه پنجم و ششم تعیین کرده پیشرفتی در این کار نداشته ایم. چهل درصد تهران و 13/1 درصد در کل کشور نوسازی شده است. در شهر تهران پیچیده های بافت فرسوده باقی مانده است. آنچه نوسازی شده نیاز به امکانات شهری است که این از خواسته های مردم و اهالی این مناطق است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: امکانات برای انشعابات خیلی سریعتر شده است. زمان ساخت بافت های فرسوده به زیر دوسال کاهش یافته است. انشعابات آب و فاضلاب و صدور پروانه در بافت فرسوده مجانی شده است. شرایط و امکانات دیگری نیز در بودجه سال 97 درنظرگرفته شده است.
وی افزود: زمانی مداخله حوزه های داخلی و شهرداری را تنها راه حل نوسازی بافت فرسوده می دانستیم اما امروز مردم نیز باید مشارکت داشته باشند که در این کار بیش از 85 درصد کار را به مردم سپرده ایم. امیدواریم مجلس و دولت برای تسریع نوسازی و تجمیع بافت های فرسوده در تخصیص بودجه اهتمام بیشتری داشته باشند چون تهران نیاز بیشتری به بودجه در نوسازی بافت های فرسوده دارد و باید سیاست های انقباضی برای نوسازی بافت های فرسوده را در بودجه کنار گذاشت. در تهران 5 درصد از اراضی در بافت فرسوده قرار گرفته است.
دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران در ادامه  این گفتگوی زنده خبری تصریح کرد: در ده سال گذشته ما 40 درصد پیشرفت در نوسازی بافت های فرسوده داشته ایم درحالی که در برنامه پنجم سالانه ده درصد پیشرفت در نوسازی بافت های فرسوده عنوان شده بود. ما نتوانسته ایم بودجه لازم را برای ارائه تسهیلات داشته باشیم به همین دلیل ما به عنوان محرکه توسعه از دولت و قانونگذار درخواست بودجه لازم را داریم تا بتوانیم بهسازی شهری داشته باشیم و شرایط را برای سرمایه گذاری تسهیل کنیم، ما امروز به مرز 40 درصد پیشرفت نوسازی رسیده ایم اما بر اساس یک تحقیق این میزان نوسازی در مناطق مختلف، بهترین مناطقی بوده که توانسته نوسازی انجام شود.
وی افزود: بهسازی محلات به ارزش افزوده کمک می کند. برای ساخت و توسعه فضاهای عمومی و شهری نیز نیاز به بودجه لازم داریم. باید شرایط توسعه فراهم شود تا نوسازی بافت های فرسوده در تهران پیشرفت بیشتری داشته باشد و شاهد تحولی بزرگ در این بخش باشیم. در اعطای وام نیز مثل مسکن مهر باید شرایط صندوق یکم ایجاد کنیم تا با تسهیلاتی با نرخ سود 4 درصد بتوانیم به این روند کمک کنیم.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران یادآور شد: ظرف یک ماه گذشته زلزله در تهران مردم را به اضطراب انداخت، این هشداری بود تا به توسعه شهری در مناطقی که بیشتر مشکل دارند بیشتر کمک کنیم.