04/18/2019 - پنجشنبه 29 فروردين 1398

تبعیض ها با توسعه اخلاق شهروندی قابل حل است/ تختی به تمام معنا یک انسان وارسته بود

1396/10/17 365 اخبار اختصاصی سازمان rating
image

شهردار تهران صبح امروز همزمان با پنجاهمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی در مراسم کلنگ زنی پروژه تجمیع 50 پلاک محله تختی حضور یافت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، دکتر محمد علی نجفی در مراسم کلنگ زنی یکی از بزرگترین پروژه های  تجمیعی نوسازی شهر تهران ضمن گرامیداشت پنجاهمین سالروز درگذشت مرحوم تختی، ابراز کرد: ایشان هیچ گاه از مردم فاصله نگرفت و رابطه خود را هر روز با مردم مستحکم تر کرد؛ مرحوم تختی هر چه مشهور تر شد و افتخارات بیشتری برای خود، خانواده محله و کشورش کسب کرد، روحیه مردم دوستی و اعتقاد به اصل بودن مردم در همه مسایل در ایشان بیشتر تقویت شد.

وی خاطر نشان کرد: مرحوم تختی از جهت ورزشی، اجتماعی، سیاسی و همچنین اخلاقی یک انسان وارسته به تمام معنی، نمونه و الگو برای دیگران به شمار می رفت؛ البته این جنبه اخلاقی شخصیت تختی تنها در ایران شناخته شده نبود بلکه همه کسانی که در دنیا با ورزش سر و کار داشتند و نام تختی را شنیده بودند، وجه اصلی علاقه مندی آنها روحیه اخلاقی، فتوت و جوانمردی تختی بود.

نجفی ابراز امیدواری کرد شرایطی در کشور ایجاد شود که امثال تختی در بخش های مختلف ورزشی کشور بیشتر باشند تا اخلاق، جوانمردی و زندگی با مردم در بین جامعه ما هر چه بیشتر تقویت شود.

شهردار تهران افزود: اینکه بنده توسعه اخلاق شهروندی را به عنوان یکی از محورهای برنامه خود مد نظر قرار دادم به همین خاطر است که اگر بتوانیم اخلاقیات را در جامعه ترویج دهیم، بسیاری از مسایل و مشکلات ما حل شده و یا حل آنها ساده تر می شود همچنین تبعیض ها، ناروایی ها، بی عدالتی ها و بعضی از مفاسد اخلاقی ما نیز با کمک اخلاق در سایه تلاش، کوشش و برنامه ریزی قابل حل است.

وی با اشاره به پروژه تجمیع 50 پلاک فرسوده در محله تختی، گفت: این کاری است که مقدمات آن برای توافق نهایی با همه مالکان، برنامه ریزی و داشتن نقشه تمام شده امروز وارد فاز دوم در برنامه عملیاتی خواهیم شد. البته درباره بافت های فرسوده تلاش ما باید خیلی بیشتر شود؛ خصوصا آنکه زلزله ملارد توجهات را به موضوع پایداری شهر تهران و میزان استقامت ساختمان ها جلب کرد.

شهردار تهران خاطر نشان کرد: باید از این فضا و فرصت ایجاد شده حداکثر استفاده را  خصوصا در نوسازی بافت های فرسوده ببریم چرا که بافت فرسوده آسیب پذیری بیشتری در مقابله با زلزله دارند؛ در این زمینه نیز صحبت هایی در مجلس شورای اسلامی و دولت صورت گرفته که امیدواریم تنها در حد صحبت باقی نماند.

نجفی تصریح کرد: معتقدم اگر از طریق بودجه عمومی دولت و کمک مجلس یک تصمیم اساسی و جدی درباره نوسازی بافت های فرسوده گرفته نشود نمی توان در تهران کار مهمی انجام داد.

وی با اشاره به وجود حدود سه هزار و 280 هکتار بافت فرسوده در شهر تهران تاکید کرد: در تهران که جزو شهرهای موفق در زمینه نوسازی بافت فرسوده بوده تا کنون حدود 40 درصد بافت های فرسوده نوسازی شده که در این 40 درصد هم مشکلات و مسایل عدیده ای وجود دارد، از جمله آنکه امکانات خدمات شهری بسیار کم است و یا اصلا وجود ندارد، به این ترتیب رضایت مردمی که فعالیت های نوسازی در خانه آنها انجام شده، جلب نشده است.

شهردار تهران به روند بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق و همچنین صحن مجلس شورای اسلامی اشاره و تاکید کرد: از نمایندگان مجلس درخواست می کنم نوسازی بافت های فرسوده، خصوصا در شهر تهران را در حد حرف باقی نگذارند؛ مردم و مسئولان در تهران نیز باید دنبال کنند که بعد از این همه حرف درباره خطرات زلزله، در بودجه عمومی سال 97 از مجلس چه چیزی برای بافت فرسوده بیرون می آید.

وی گفت: اگر تصمیم اساسی و جدی برای نجات شهر تهران و نجات مردم گرفته شود، ما هم به تصمیم مجلس احترام می گذاریم و تقدیر می کنیم که نمایندگان مجلس به خوبی تکلیف و مسئولیت خود را انجام دادند اما اگر این تصمیم گرفته نشود، باید به عنوان مسئولان شهر تهران به مردم گزارش دهیم که نمایندگان شما در مجلس برای بافت فرسوده چه کردند.

به گفته نجفی هم اکنون حدود پنج درصد مساحت شهر تهران را بافت فرسوده تشکیل می دهد این در حالی است که 15 درصد جمعیت شهر در این پنج درصد مساحت زندگی می کنند؛ به این ترتیب تراکم جمعیت در بافت فرسوده تهران سه برابر تراکم متوسط شهر تهران در صورت بروز حادثه، تلفات جانی در بافت فرسوده بسیار زیادتر از دیگر نقاط خواهد بود.

شهردار تهران ادامه داد: هم اکنون توپ در زمین مجلس است و مجلس باید نشان دهد که برای نوسازی بافت های فرسوده عزم جدی دارد؛  در گذشته نیز شهرداری تلاش هایی کرده که در مجموع برخی اقدامات شهرداری خیل موفق نبوده است.

او به پیگیری فعالیت سازمان نوسازی شهرداری تهران در زمان حضورش در شورای شهر اشاره و عنوان کرد: درکنار راه اندازی دفاتر خدمات رسانی، تسهیل گری و ارتباط با مردم در برخی زمان ها شهرداری حتی ساخت و ساز در بافت فرسوده را با فروش اوراق مشارکت بر عهده داشت که در مجموع خیلی موفق نبود؛ این در حالی است که هم اکنون محور برنامه های ما باید اتکا به خود مردم برای همکاری و اتکا به بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و فعالیت های اجرایی باشد.

نجفی تاکید کرد: به بخش خصوصی که در بافت فرسوده سرمایه گذاری می کند باید تبریک گفت چرا که در کنار فعالیت های اقتصادی، یک مسئولیت اجتماعی را نیز انجام می دهند و به جمعیتی خدمت می کنند که باید از آن به عنوان یک اقدام مثبت اجتماعی و اخلاقی یاد کرد؛ در کنار آن شهرداری نیز باید در حد مقررات و ضوابط حمایت کند تا نه تنها سرمایه گذاران فعلی به ادامه سرمایه گذاری دلگرم شوند بلکه سرمایه گذاران دیگر نیز برای حضور در بافت فرسوده احساس علاقه مندی داشته باشند.

شهردار تهران ادامه داد: به دلیل بی حساب و کتابی ساخت و ساز در شمال تهران و وجود ساختمان های گران قیمت، دیگر انگیزه چندانی برای سرمایه گذاری در شمال تهران وجود ندارد چرا که تقاضا در شمال شهر وجود ندارد؛ در کنار آن سیاست های شهرداری نیز این نیست که مثل سابقه به ساختمان های بلند مرتبه در خیابان های تنگ شمال شهر مجوز ساخت دهد. به این ترتیب از آنجا که تقاضا برای خرید مسکن و انگیزه برای سرمایه گذاران در شمال شهر کاهش یافته، به صورت طبیعی سرمایه گذاران به سمت جنوب، شرق ، جنوب غربی و جنوب شرقی شهر سوق پیدا کرده اند.

وی با بیان اینکه « با فراهم کردن ظرفیت ها و امکانات مناسب در بافت فرسوده می توانیم جریان وسیع تری برای نوسازی بافت های فرسوده ایجاد کنیم» اظهار کرد:  شخص رئیس جمهور نسبت به این موضوع علاقه مند هستند که دولت در زمینه نوسازی کمک کند اما اینکه این کمک قابل ملاحظه باشد یا خیر را آینده نشان می دهد. ایشان شخصات جلساتی را برای بافت فرسوده برگزاری کردند و ما نیز در کنار مدل های قبلی، یک مدل جدیدی برای نوسازی طراحی کردیم که امیدواریم در قالب این مدل، هر چه زودتر چند پروژه بزرگ را کلید بزنیم.

نجفی به تشریح جزئیات طرح جدید برای نوسازی بافت های فرسوده پرداخت و گفت: می توانیم از زمین های شهرداری و ارگان های بخش دولتی و عمومی به سرمایه گذاران بدهیم تا بدون اینکه مردم مجبور به تخلیه منازل خود باشند، ساختمان های خود را در کنار بافتهای فرسوده بسازند؛ بعد از تمام شدن ساختمان ها به مردم امتیازاتی می دهیم که به ساختمان جدید بروند و بعد محله را تخریب می کنیم؛ به این ترتیب در زمین جدید همان پروسه قبلی را انجام می دهیم و دوره ای ایجاد می شود که می توان مرتبا زمین ها را در بافت فرسوده خالی کرد تا نسبت به نوسازی آنها اقدام شود.

وی ادامه داد: این مدل مورد علاقه رئیس جمهور است و در این زمینه نیز قول همه نوع همکاری را دادند اما در کنار بودجه عمومی دولت و کمک مجلس، نقش بانک ها با دادن وام های ساخت و ساز با سود کمتر و همچنین برای اعطای وام به متقاضیان خرید آپارتمان ها بسیار مهم است.

شهردار تهران تاکید کرد: پس از حضور سرمایه گذاران، بخشی از آپارتمان ها مالکان قبلی با ضریب یک و نیم برابر واگذار می شود و بخشی از آپارتمان ها نیز برای سرمایه گذار است که بتواند با فروش آن ها، سود منصفانه ای را دریافت کند. برای اینکه در بخش دوم تقاضا ایجاد کنیم و مردم بتوانند این واحد ها را خریداری کنند، قرار شد وام های مسکن با یارانه بیشتر از وضعیت فعلی را پرداخت کنند تا تقاضا برای خرید این آپارتمان ها افزایش پیدا کند و سرمیاه گذار در فاصله زمانی کوتاهی بتواند سرمایه و سود حاصله را دریافت کند.

نجفی در پایان ضمن تقدیر از کلیه دست اندر کاران در اجرای این پروژه ، از سرمایه گذاران و مسئولان سازمان نوسازی تقدیر کرد و گفت: امیدواریم سرمایه گذار محترم تلاش کند تا در کمتر از مدت 18 ماه این پروژه آماده شود؛ من نیز قول می دهم اگر این پروژه طی 12 ماه به اتمام برسد برای افتتاح آن حضور پیدا کنم تا با همت ما، رضایت مردم محقق شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز در این مراسم با اشاره به تجمیع و نوسازی 50 پلاک در محله تختی، ابراز امیدواری کرد: در کمتر از دو سال واحدهای مسکونی ساخته شود.

میرصادقی صبح امروز در مراسم کلنگ زنی 50 واحد تجمیعی محله تختی واقع در منطقه 12 با بیان اینکه امروز همزمان با 50 سالگی درگذشت پهلوان تختی توانستیم اقدام مهمی در بازآفرینی محله تختی انجام دهیم، گفت: محله تختی حدود 22 هزار نفر جمعیت دارد و 80 هکتار است که 53 هکتارش بافت فرسوده و 16 هکتار بافت ناپایدار است که در سال‌های گذشته سند توسعه محله تختی با افق طرح 1400 به تصویب رسید.

دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران با بیان اینکه 3502 پلاک در این محله است که حدود 3000 پلاک فرسوده است، گفت: حدود 1300 پلاک یعنی حدود 41 درصد در محله تختی نوسازی شده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه پروژه نوسازی این 50 پلاک مدت‌ها طول کشید، گفت: 127 مالک در این پروژه وجود دارند که همه دست به دست هم داده تا کلنگ این مجموعه به زمین بخورد.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذار بخش خصوصی در این منطقه یک سازنده معتبر است، گفت: با سیستم اجرایی و سازه نوینی که در این پروژه به کار می‌رود امید است در کمتر از دو سال واحدهای مسکونی ساخته شود.

میرصادقی با بیان اینکه تقریبا سرانه‌های شهری در این منطقه صفر است، گفت: امیدواریم بتوانیم با کمک سازمان نوسازی وضعیت بافت فرسوده در این منطقه را بهبود بخشیم.