04/18/2019 - پنجشنبه 29 فروردين 1398

کلنگ احداث یکی از بزرگترین پروژه های تجمیعی شهر تهران در محله فرسوده تختی فردا به زمین خواهد خورد

1396/10/16 437 اخبار اختصاصی سازمان rating
image

همزمان با پنجاهمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی، کلنگ پروژه تجمیعی 50 پلاک محله تختی واقع در منطقه 12 با حضور شهردار تهران به زمین خواهد خورد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، در راستای تحقق اهداف سازمان نوسازی و شهرداری تهران مبنی بر نوسازی و تجمیع پلاک های ریزدانه و فرسوده، کلنگ احداث پروژه تجمیعی 50 پلاک محله تختی در پنجاهمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی به زمین خواهد خورد.

براساس این گزارش، محله تختی با بیش از 22000 نفر جمعیت و 65% فرسودگی (در حدود 43 هکتار مساحت بافت فرسوده منطقه) در ناحیه 4 منطقه 12 شهرداری تهران قرار گرفته است. شهرداری تهران از سال 1388 اقدام به راه اندازی دفتر خدمات نوسازی بصورت پایلوت در آن محدوده نموده و تاکنون موفق به نوسازی 445 پلاک در قالب 145 پروانه تجمیعی شده است.

گذر عدالت در محله تختی یکی از نفوذناپذیرترین نقاط محله است که پیشتر 26 پلاک واقع در ضلع شمالی این گذر در قالب 5 پروژه تجمیعی و در فرآیندی 3 ساله،  نوساز شده است. با این وجود جریان نوسازی در لبه جنوبی گذر عدالت و امتداد آن تا انتهای شمشیری و محبی عمدتاً به دلیل اسناد ورثه ای و مشکلات حقوقی و قانونی در مالکیت ها محقق نشده بود.

پس از گذشت 6 سال پیگیری و تلاش مستمر مسئولان مدیریت شهری، سازمان نوسازی شهر تهران و به ویژه کارشناسان دفتر خدمات نوسازی محله تختی، موافقت بیش از 124 مالک (72 ورثه و 52 مالک قطعی) اخذ گردید و همزمان با پنجاهمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی در هفدهم دی ماه 1396 با حضور شهردار تهران و سایر مسئولان عالی رتبه، کلنگ پروژه تجمیعی 50 پلاک محله تختی به زمین خواهد خورد.

شایان ذکر است طبق توافقات صورت گرفته با معاونت شهرسازی منطقه 12 شهرداری تهران، پروژه مذکور به 3 پروژه 12، 16 و 22 پلاک به مساحت حدود 2350  متر مربع و به عنوان بزرگترین پروژه تجمیع در شهر تهران در یکی از نفوذناپذیرترین معابر محله تختی در کوچه عدالت تعریف شده است.

بر مبنای این گزارش، پروژه تجمیعی 50 پلاک محله تختی یکی از پروژه های الگوی نوسازی مشارکتی با مشارکت ساکنان، بخش خصوصی و با حمایت مجموعه شهرداری تهران و با تسهیلگری دفتر خدمات نوسازی محله تختی محقق می گردد.این پروژه هم اکنون مراحل نهایی اخذ پروانه را طی نموده و آماده اجرا می باشد.