EN |  فا
Menu

مشاهده خبر

جزئیات مطلب

تعداد بازدید:262
تاریخ انتشار: 09/12/2017 09:37:37 ق.ظ
دولت به امر نوسازي بافت فرسوده پايتخت چراغ سبز نشان داده است

دولت به امر نوسازي بافت فرسوده پايتخت چراغ سبز نشان داده است

معاون شهرسازي و معماري شهرداري تهران با بيان اينکه دولت به امر نوسازي بافت فرسوده پايتخت چراغ سبز نشان داده است، گفت: مقرر شده اين معاونت با همکاري و حمايت مالي دولت در اسرع وقت نوسازي بافت فرسوده را آغاز کند.


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران به نقل از  شهرنوشت، مهدي حجت با حضور در بيست و هفتمين جلسه شوراي اسلامي شهر تهران به ارائه گزارش پرداخت و گفت: براي شروع دو راه داشتيم، يک اينکه از وضعيت موجود گلايه کنيم و دوم اينکه به ارائه راهکار براي رهايي از اين منجلاب بپردازيم.
وي با بيان اينکه معاونت معماري و شهرسازي راه دوم را برگزيده است، عنوان کرد: به منظور بهبود وضعيت شهروندان، اولين رويکرد شهرسازي شهر تهران است و بايد ارتقاء کيفيت زندگي مردم را در مناطق مختلف مورد بررسي قرار دهيم.
معاون معماري و شهرسازي شهرداري تهران ادامه داد: مهمترين مسئله اي که در شهرسازي بايد به آن توجه شود اين است که تغيير رويکرد در مناطق را جدي بگيرم و بايد درک کنيم هر کدام از مناطق چه آورده هاي براي يک شهر خواهند داشت و با چه کمبودها و مشکلاتي روبه رو هستند.

عوارض شهرداري کاهش يافته است
حجت با بيان تاکيد بر اينکه در شهرسازي تنها دغدغه صدور يک يا دو طبقه اضافه بنا در مناطق نيست، گفت: بايد در حوزه معماري شهرسازي رويکرد را به سمت حل مشکلات مناطق سوق دهيم.
وي با بيان اينکه از شهروندان مي خواهيم که در تمام فصول سال در مناطق خود گام بردارند و معضلات را اعلام کنند، خاطرنشان کرد: مردم تنها زماني متوجه مي‌شوند در مديريت تحول ايجاد شده است که به طور مثال، حداقل معضل عبور از جوي آب در منطقه اي رفع شده باشد.
معاون معماري و شهرسازي هر تهران با بيان اينکه عوارض شهرداري کاهش يافته است، گفت: پيش از انقلاب 5 درصد قيمت هر ساختمان عوارض اخذ مي‌شد اما پس از انقلاب عوارض منطقه اي شد و از بودجه شهرداري تهران کاسته شد. به همين خاطر شهرداري مجبور به فروختن شهر، زمين و خيابان شد.
حجت افزود: از آنجايي که شهروندان سالانه حدود 130 هزارتومان عوارض شهري مي‌پردازند، بايد به سمت غرامت و درآمد پايدار رفت تا بتوان از پس مخارج شهري برآمد.

بايد در طرح تفضيلي تجديدنظر شود
  وي با بيان اينکه بايد در طرح تفضيلي تجديدنظر شود، گفت: بايد ديد که اجراي اين طرح تا چه ميزان در ارتقاء زندگي شهروندان نقش داشته است، البته همه مي دانيم اين امر محقق نشده و تجديد نظر بايد صورت گيرد.
معاون معماري و شهرسازي شهرداري تهران خاطرنشان کرد: پايتخت در آينده نمي‌تواند به سمت ساخت و سازهاي گستره برود، چراکه تا خرخره از ساختمان هاي بلندمرتبه پر شده است و ديگر ظرفيت ندارد.  مقرر شده تا براي سيماي شهر تهران از مهندسان و معماران مرتبط آزمون گرفته شود و هرکدام تحليل خود را از نماي ساختمان بيان کنند تا بهترين آنها برگزيده شود.
حجت ادامه داد: در خصوص بهبود وضع دانشگاه ها و بيمارستان ها متوليان و مالکان بايد مساله را مطرح کنند و ما به صورت مستقل اجازه ورود نداريم، اما اعلام آمادگي کرده ايم.

پيشنهاد تاسيس بيمارستان هاي جديد به جاي بيمارستان هاي فرسوده
به گفته وي وزارت بهداشت پيشنهاد داده تا در کنار بيمارستان هاي فرسوده، بيمارستان جديد تاسيس شود و پس از آن ساختمان قديمي تخريب شود که اين امر در دست بررسي است.
 معاون شهردار تهران ادامه داد: با معاونت فني و عمراني صحبت کرده ايم که فعلا تا حل مشکلات قراردادي، در فاز دو برج ميلاد، نسبت به ايمن‌سازي گود اقدام کنند و در خصوص تذکر علي اعطا نيز به بانک شهر تذکر داده ايم و مشکل گودبرداري آن محدوده رفع شده است.
وي افزود: تاکنون دو دروازه تهران قديم ساخته شده اما در مورد ادامه ساخت آن بايد بررسي شود و در برخورد با منطقه عودلاجان نيز اقداماتي در حال انجام است.
حجت در ادامه در خصوص چهارباغ در منطقه 22 توضيحاتي را ارائه کرد و گفت: سه مشاور اين باغ ها  را بررسي کرده اند و بايد بازنگري اساسي روي اينها صورت گيرد.
 معاونت معماري و شهرسازي شهرداري تهران ادامه داد: خانه اي در کوچه امام زاده يحيي وجود داشت، مقرر بود تا شهردار سابق در آنجا ساکن شود که اتفاق نيفتاد، حال اين خانه تاريخي به ما واگذار شده و به اداره تبديل شده است‌ که از حالت تاريخي و فرهنگي خارج نشود.

بار اضافي مصوبه شوراي عالي معماري کشور به دوش شهرداري
وي با تاکيد براينکه شوراي عالي معماري کشور مصوبه اي مي‌دهد که بار زيادي به دوش شهرداري مي گذارد، گفت: هر تصميمي که در اين شورا گرفته مي‌شود، عواقب و نتايج زيادي روي تهران دارد و اين در حالي است که شهرداري بودجه کلان به منظور اجراي مصوبه را ندارد.
حجت با تاکيد بر اينکه ما نمي‌توانيم تکاليف آرمان گرايانه دولت را با تنگناي مالي ادامه دهيم، عنوان کرد: از اين رو از شوراي شهر تهران مي‌خواهيم در اين زمينه ما را ياري دهد و چاره انديشي کند.
به گفته معاونت معماري و شهرسازي شهرداري تهران، دولت به امر نوسازي بافت فرسوده پايتخت چراغ سبز نشان داده و مقرر شده اين معاونت با همکاري و حمايت مالي دولت در اسرع وقت نوسازي بافت فرسوده را آغاز کند.
rating
انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج