EN |  فا
Menu

مشاهده خبر

جزئیات مطلب

تعداد بازدید:264
تاریخ انتشار: 25/11/2017 09:02:12 ق.ظ
با همکاری دولت در حوزه بافت های فرسوده تحول رخ خواهد داد

با همکاری دولت در حوزه بافت های فرسوده تحول رخ خواهد داد

شهردار تهران در برنامه تلویزیونی "سرزمین ما" که روز پنج شنبه از شبکه یک سیما پخش شد، از تأیید طرح مشترک وزارت راه و شهرسازی و شهرداری برای نوسازی بافت های فرسوده از سوی رئیس جمهور خبر داد و ابراز خوشبینی کرد که در سال های آینده تحولی در حوزه بافت های فرسوده در شهر تهران اتفاق بیفتد.

 


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران به نقل از خبرگزاری شهرنوشت، محمد علی نجفی در اولین حضور خود در برنامه تلویزیونی سرزمین ما، ضمن اشاره به حادثه زلزله غرب کشور و به هموطنان کرمانشاهی که افرادی از خانواده و خانه و کاشانه خود را از دست دادند تسلیت گفت و عنوان کرد: ما در حد خودمان در شهرداری تهران به جبران آثار مخرب زلزله کمک کردیم؛  حتما بخش زیادی از شهروندان تهرانی که اقوام آنها در زیر آوار بودند نیز این اجازه را به ما می دادند که به حادثه دیدگان کمک کنیم.

وی درباره آمادگی شهر تهران در برابر وقوع زلزله و حوادث طبیعی، گفت: زلزله طبیعت زمین است و نباید از آن ترسید. فقط باید کاری کنیم که ریسک زلزله پائین بیاید کما اینکه تصادف در حین رانندگی ممکن است اتفاق بیفتد اما باید ریسک تصادف پائین بیاید.

شهردار تهران ادامه داد: در زلزله باید خانه و ساختمان های شهر بهتر باشد و امکانات بعد از اتفاق و مدیریت بحران نیز مورد نیاز است. از این نظر تهران در وضعیت خوبی قرار دارد و شهروندان تهرانی نگران نباشند اما باید آمادگی کافی را داشته باشیم.

وی با اشاره به آمادگی نسبت خوب در حوزه آموزش و سخت افزارهای لازم در مدیریت بحران، گفت: مدیریت پیشگیری از بحران نیز لازم است این در حالی است که اقدامات مربوط به بخش نظام مهندسی و ... هم اکنون بر عهده ما نیست.  البته در این بخش مسئولیت اجتماعی خیلی مهم است چرا که مهندسان ناظر برای امضا کردن برگه تاییدیه ساختمان، یک لحظه باید فکر کنند خانواده خودشان قرار است در این ساختمان زندگی کنند و یک ماه بعد زلزله بیاید.

نجفی در پاسخ به سوالی درباره میزان مقاومت ساختمان های تهران در برابر زلزله، تصریح کرد:  بعضی از نقاط تهران خیلی به گسل نزدیک است و یا روی گسل قرار دارد؛ البته ساخت و ساز در این نقاط اشتباه بوده است اما هم اکنون ساختمان ها ساخته شده و باید در جهت استحکام آن ها عمل کنیم. بعضی از ساختمان ها در برابر هفت ریشتر زلزله مقاوم هستند این در حالی است که برخی دیگر در برابر 5 ریشتر زلزله هم نیستند.

شهردار تهران عنوان کرد: بر اساس ضوابط موجود حداقل مقاومت لازم برای ساخت ساختمان ها در تهران که نزدیک گسل قرار دارد، 7 ریشتر است اما بافت های فرسوده در برابر زلزله مقاوم نیستند. با وجود آنکه  نوسازی بافت فرسوده شروع شده اما مسئله این است از یک طرف حجم بافت فرسوده کم می شود و از یک طرف ساختمان های جدیدی به بافت فرسوده اضافه می شود چرا که سن بنای ساختمان ها افزایش پیدا می کند.

وی خاطر نشان ساخت: رئیس جمهور روی نوسازی بافت های فرسوده خیلی حساس بودند و وقتی من مسئولیت شهرداری تهران را بر عهده گرفتنم، از من خواستند برای بافت های فرسوده کاری کنیم؛ در این زمینه ما دو جلسه با ایشان داشتیم و حدود دو هفته پیش نیز جلسه دوم خدمت رئیس جمهوری تشکیل شد .

نجفی تصریح کرد: ما طرحی را با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی برای بافت های فرسوده تهیه کرده بودیم و رئیس جمهور نیز این طرح را  تایید کردند. از این رو خیلی خوشبین هستم در سال های آینده یک تحولی در حوزه بافت فرسوده در شهر تهران اتفاق بیفتد.

شهردار تهران با اشاره به تدابیر در نظر گرفته شده برای مدیریت بحران در شهر تهران، گفت: رئیس ستاد مدیریت بحران شهر تهران بر عهده شهردار تهران است و ما از نظر برنامه ای آمادگی داریم. به نحوی که از نظر تخلیه محلاتی که ممکن است خسارت های بیشتری ببیند، آماده هستیم و برای هر محله شهر تهران نیز برنامه جداگانه داریم .البته هنوز آموزش مردم محله به منظور نحوه تخلیه در هنگام وقوع بحران را آغاز نکرده ایم.

وی یادآور شد:  در 10 پارک جنگلی اماکنی برای اسکان آماده کردیم که می توانیم حداقل 600 هزار نفر را به راحتی در این اماکن اسکان دهیم. 50 هزار بسته کمک های اولیه و کمک های امدادی همچون بیلچه و وسایل مورد نیاز برای امداد و نجات را نیز آماده کرده ایم که در زمان بروز بحران به سرعت توزیع کنیم.

شهردار تهران با اشاره به وجود حدود 110 پایگاه مدیریت بحران در شهر تهران، گفت: این پایگاه های همان سوله هایی است که عده ای ایراد می گیرند چرا از آن ها استفاده های غیر مرتبط می شود. هم اکنون در حال باز پس گیری این سوله ها هستیم و یکی از این سوله ها نیز دست صدا و سیما بود که آن را پس گرفتیم چرا که مدیریت بحران را باید جدی بگیریم.

وی با تاکید بر ضرورت افزایش تجهیزات، تصریح کرد: سال آینده بودجه مربوط به تجهیزات مرتبط با بحران خصوصا زلزله را افزایش خواهیم داد.

نجفی همچنین از تهیه شناسنامه بحران برای هزار مدرسه تهران خبر داد و گفت: بر اساس مذاکرات صورت گرفته با وزیر آموزش و پرورش، از این به بعد کمک های شهرداری به مدارس به شرطی خواهد بود که آموزش های مرتبط با شهر، شهروندی و مدیریت بحران جدی گرفته شود. در دبیرستان ها حداقل 10 ساعت وقت را باید در اختیار کارشناسان شهرداری قرار دهند که این موارد مورد نیاز را آموزش دهند. خیلی مهم است بچه ها این موارد را آموزش ببینند و آن را به خانواه ها منتقل کنند.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره مقاوم سازی مدارس نیز گفت: در این زمینه آموزش و پرورش بودجه داشته و حدود چند سال پیش نیز مقرر شد تا معادل ریالی یک میلیارد دلار برای مقاوم سازی مدارس به کار گرفته شود. از این رو این مقاوم سازی بر عهده شهرداری نیست و تنها باید نظارت کنیم که چه اشکالاتی در اماکن عمومی مثل مدارس، ساختمان های تجاری و ساختمان های بزرگ وجود دارد. در حادثه پلاسکو نیز شهرداری به حق متهم شد .

  

http://shahrnevesht.tehran.ir/%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%87%D8%AF%D9%87-%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%AE%D8%A8%D8%B1/ArticleId/27943/1396-9-3
rating
انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج