EN |  فا
Menu

مشاهده خبر

جزئیات مطلب

تعداد بازدید:388
تاریخ انتشار: 06/11/2017 05:48:47 ب.ظ
تأکید بر حل معضل بافت فرسوده تهران در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر  و شهردار تهران با رئیس جمهور

تأکید بر حل معضل بافت فرسوده تهران در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار تهران با رئیس جمهور

رئیس محترم جمهور در دیدار با اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار تهران با اشاره به ضرورت حل معضل بافت های فرسوده پایتخت و اهمیت آن در بهبود سیمای شهر و آرامش شهروندان، از اعلام آمادگی دولت برای احیای بافت های فرسوده پایتخت خبر داد.


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر تهران با رئیس محترم جمهورکه صبح امروز برگزار شد، رسیدگی به مبحث آسیب های اجتماعی و بافت های فرسوده پایتخت مورد تأکید قرار گرفت.

دکتر روحانی در این جلسه ضمن تشریح جلسات، برنامه‌ها و اقدامات دولت در زمینه احیای بافت‌های فرسوده و اهمیت آن در بهبود سیمای شهر و آرامش شهروندان، خاطرنشان کرد: بافت‌های فرسوده باید به صورت محله ای و البته بر مبنای طرح‌های تفصیلی احیاء شوند و دولت آماده همکاری در این زمینه است.

علی اعطا، سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص دیدار صبح امروز اعضای شورای اسلامی شهر تهران و شهردار با ریاست جمهوری اظهار داشت: رئیس جمهور در این جلسه عنوان کردند که تاکنون در دولت دوازدهم در خصوص موضوع حل معضل بافت های فرسوده تهران جلسات متعددی برگزار شده است؛ ضمن تشکر از دولت بابت توجه ویژه به مسائل تهران انتظار می‌رود که از مشارکت اعضای شورای شهر تهران نیز در این جلسات بهره گرفته شود.

محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز در این دیدار حل معضل بافت فرسوده در بخش های مرکزی و مهمی از کلانشهر تهران را یکی از اولویت های مدیریت شهری برشمرد و خاطرنشان کرد: حادثه پلاسکو تنها یک نمونه هشداری بود که عدم توجه به نوسازی بافتهای فرسوده را نشان داد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به ضرورت حل معضل کهنه پایتخت گفت: معضل کهنه تهران، بار گرانی است که از جانب قرار گرفتن بعنوان پایتخت بر دوش این کلانشهر گذارده شده است و پیامدهایی همچون ترافیک، تراکم اداری و تامین نیازمندی‌های سیاسی، فرهنگی و امنیتی پایتخت جمهوی اسلامی را بهمراه خود آورده است، طبیعتا برای حل این معضلات دولت ملی نیز باید مدیریت شهری را یاری کند که آیت الله هاشمی در اوج دفاع مقدس با طرح مساله ضرورت احداث متروی تهران این مسیر را آغاز نمود و امروز نیز انتظار می‌رود دولت در همین مسیر با تخصیص و تسهیل اعتبارات مصوب مجلس شورای اسلامی وشورای اقتصاد در جهت حمل ونقل ریلی زمینه تحقق افزایش ظرفیت متروی تهران که حدود یک دهه است در حد دو میلیون سفر باقی مانده است به هفت میلیون سفر در دوره جاری را فراهم آورد.

وی حل معضل بافت فرسوده در بخشهای مرکزی و مهمی از کلانشهر تهران نیز یکی از اولویتهای مدیریت شهری برشمرد و خاطر نشان کرد: حادثه پلاسکو تنها یک نمونه و هشداری بود که عدم توجه به نوسازی بافتهای فرسوده می‌تواند چه پیامدهای زیانباری را بهمراه داشته باشد، متاسفانه در دهه‌های اخیر بدلیل ارائه مجوزهای برخلاف طرح تفصیلی، کسب وکار ساخت وساز  داشته باشد.

وی یادآور شد: به جای نوسازی بافتهای فرسوده به سوی تبدیل باغ‌ها و اراضی شمال شهر تهران به برج ها و مجتمع‌های تجاری سوق داده شده است در حالی که باید این روند به سوی نوسازی بافت های فرسوده تغییر کند تا تأمین حداقل شرایط زیست انسانی وامنیت شهری برای شهروندان در این بافت ها ممکن شود. سیستم بانکی و صندوق توسعه ملی می‌توانند با تسهیل وحمایت از نوسازی بافت های فرسوده، در حل این معضل نقش پررنگی داشته باشند.

شایان ذکر است در این جلسه گزارشی از اقدامات شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران ارائه شد و حاضرین در جلسه ضمن تقدیر از توجه رییس جمهور و دولت به موضوع مدیریت شهری، مواردی را در زمینه ضرورت مدیریت واحد شهری و طی سریع‌تر مراحل تدوین لایحه آن، راهکارهای تأمین منابع مالی پایدار، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، رعایت قواعد شهرسازی، ضرورت توجه به فضای سبز و محیط زیست، مقابله با آلودگی هوا، کاهش ترافیک و خدمات فرهنگی و اجتماعی به شهروندان مطرح نمودند.

اعضای شورای اسلامی شهر تهران همچنین خواستار حمایت هر چه بیشتر دولت در تدوین لوایح و ساز و کارهای قانونی در جهت مدیریت یکپارچه‌ شهری و نیز تأمین منابع پایدار مالی شدند.


 


 

 

rating
انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج