EN |  فا
Menu

مشاهده خبر

جزئیات مطلب

تعداد بازدید:621
تاریخ انتشار: 25/10/2017 11:28:13 ق.ظ
نتایج و دستاوردهای طرح پژوهشی ماهیت، ظرفیت و آینده دفاتر خدمات نوسازی بررسی شد

نتایج و دستاوردهای طرح پژوهشی "ماهیت، ظرفیت و آینده دفاتر خدمات نوسازی" بررسی شد

طرح پژوهشی"ماهیت، ظرفیت و آینده دفاتر خدمات نوسازی" توسط سازمان نوسازی و مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران به منظور ارزیابی و تبیین روزآمد از ماهیت، و ارتقا سطح خدمات و فرآیندهای کاری دفاتر خدمات نوسازی به انجام رسیده است.


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، عباداله فتح اللهی ضمن حضور در نشست ارائه نتایج و دستاوردهای طرح پژوهشی"ماهیت، ظرفیت و آینده دفاتر خدمات نوسازی" نکاتی را جهت تکامل و بهبود این طرح پژوهشی متذکر شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در این نشست با بیان این که نوسازی بافت های فرسوده از جنس کارهایی است که زیاد مورد قضاوت قرار می گیرد، به نقش کاتالیزوری دفاتر خدمات نوسازی جهت دستیابی و تحقق مطلوب ها و ایده آل های مأموریت های تبیین شده نوسازی اشاره و خاطرنشان کرد: دفاتر خدمات نوسازی با استقرار در محلات فرسوده و به واسطه کار با مردم، تسهیل‌گری و جلب مشارکت در سطح محلی، نقش اساسی در اصلاح، تکمیل و تحقق سیاست‌ها و برنامه‌های حوزه نوسازی داشته و شناخت به روز و مناسبی از مسائل محله و بازخوردهای اقدامات صورت گرفته به دست می‌دهند.

وی در این باره افزود: این دفاتر نقش هماهنگ کنندگی را بر عهده دارند و تلاش دارند تا از تمامی نقش آفرینان و عناصر تأثیرگذار به عنوان اهرم مثبت در تحقق اهداف نوسازی بهره بگیرند و از انجام هرگونه موازی کاری با سایر نهادهای تسهیل گر در بافت های فرسوده همچون شورایاری ها و غیره پرهیز می کنند.

فتح اللهی عنوان کرد: حدود یک دهه از آغاز فعالیت دفاتر محلی نوسازی در بافت‌های فرسوده شهر تهران می‌گذرد و در این مدت تجارب و آموزه‌های فراوانی در خصوص موضوع حاصل شده و نتایج قابل توجهی هم در نوسازی این بافت‌ها رقم خورده است.

دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران با اشاره به این که شرح خدمات و فرآیندهای کاری دفاتر خدمات نوسازی سالانه تکمیل و بهبود یافته و مورد توجه و استفاده شهرهای مختلف قرار گرفته است، تصریح کرد: وجود دفاتر خدمات نوسازی به عنوان یکی از ارکان مهم حوزه نوسازی، مورد وفاق گروه‌های مختلف و مسئولان ذیربط بوده و در مصوبات و برنامه‌های مختلف بر توسعه و تعمیق فعالیت‌های این دفاتر تأکید شده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به گستردگی و متفاوت بودن ویژگی های هر یک از محلات فرسوده، خاطرنشان کرد: محلات هدف در بافت های فرسوده دارای ویژگی های همگن نیستند، بلکه هر یک از آن ها ویژگی ها و شاخص های خاص خود را دارند، در نتیجه نمی توان سیاست های یکسانی را برای نوسازی این محلات اعمال کرد.

فتح اللهی کلی بودن ضوابط شهرسازی و طرح تفصیلی را یکی از مسائل مهم نوسازی دانست و اظهار داشت: اعمال ضابطه های کلی در جزء و یا تبدیل شاخص های کلان مصوب به شاخص های قابل اجرا در مقیاس محله، بلوک و پارسل یکی از مهمترین و اصلی ترین چالش های پیش روی نوسازی در بافت های فرسوده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که طرح پژوهشی "ماهیت، ظرفیت و آینده دفاتر خدمات نوسازی" مختص یک برهه زمانی خاص نیست بلکه می بایست در بستر کار، نورافکنی، ارشاد و راهنمایی لازم را به سیستم داشته باشد، متذکر شد: نتیجه این مطالعه، نسبی است که با همراهی سازمان نوسازی و دفاتر خدمات نوسازی می تواند کاملتر، کارآمدتر و اثرگذارتر شود.

لازم به توضیح است به دلیل گستردگی اقدامات دفاتر و رو به توسعه بودن فعالیت‌های تسهیل‌گری؛ ارزیابی و تبیین روزآمد از ماهیت و همچنین ارتقا سطح خدمات و فرآیندهای کاری این دفاتر ضروری بوده و ضامن تداوم حیات و نقش آفرینی مؤثرتر آن‌ها در عرصه نوسازی خواهد بود. از طرفی این دفاتر در انجام مناسب شرح خدمات خود، در سطوح مختلف با چالش‌هایی مواجه‌اند که لازم است شناسایی و اقدامات مقتضی در جهت رفع آن‌ها صورت گیرد. با عنایت به موارد مذکور، طرح پژوهشی "ماهیت، ظرفیت و آینده دفاتر خدمات نوسازی" توسط سازمان نوسازی و مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران تعریف و با مشارکت و راهبری طرفین و توسط دانشگاه تربیت مدرس و مسئولیت آقای دکتر رفیعیان به انجام رسیده است. در این پژوهش ضمن آسیب شناسی شرایط موجود و تحلیل روندهای گذشته و نگاهی به تجارب داخلی و بین المللی و نیز رویکردهای مطرح در نوسازی و توسعه محلی، افق‌های تازه‌ای پیش روی دفاتر ترسیم شده است که لازم است در روندی تدریجی و به صورت پایلوت در چند محله عملیاتی و الزامات اجرایی آن‌ها تدقیق گردد. در پژوهش مورد بحث، براساس تحلیل‌های انجام شده، الگوی شبکه‌گرا و مدل (Public-Private-People-Partnership) جهت توسعه و پیشبرد فعالیت‌های دفاتر پیشنهاد شده است.


 

 

 

 

 

 

rating
انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج